Zihinsel engelli öğrenci için üniversite şansı istedi

18 Mayıs 2011

NTVMSNBC / AA / 18.05.2011

Mert Ulukaya’nın resim öğretmeni, öğrencisinde büyük bir resim yeteneği olduğunu belirterek, Güzel Sanatlar Akademisi’nde eğitim görme şansı verilmesi gerektiğini savundu.

ANTALYA – Konyaaltı’ndaki Dr. Günseli-Bülent Akınsal İlköğretim Okulu ve İşokulunda lise 1. sınıf öğrencisi olan orta derecede zihinsel engelli Mert Ulukaya’nın öğretmenleri, boş kaldığı her an resim çizdiğini fark etti.

Öğretmenler Canan Şehirli ve Ali Rıza Dayar, Mert’in resimlerin üzerine kağıt koyup kopyaladığını düşünerek davranışlarını takip etmeye başladıklarını belirttiler. Ali Rıza Dayar, ”Resmin üzerine kağıt koyup kopyalamadığını anladık ama hayal gücünü kullanarak da çizmiyordu. Oğlumun vesikalık fotoğrafını verdim. Fotoğrafın alt kısmından başlayarak aynısını çizdi” dedi.

Okulun yakınındaki Emire Sanatevi’nde resim kursu veren ressam Erol Baykallı, Mert’teki resim yeteneğini duyunca zihinsel engelli gençle kendisi de ilgilenmek istediğini kaydetti. Çizgilerini güçlendirmeye ve hayal gücünü kullanmaya yönlendirdiği Mert’in yaptığı resimleri gösteren Baykallı, sanata yetenekli gençlerin özendirilmesi ve desteklenmesi gerektiğini belirtti.

Mert’in okuldaki resim öğretmeni Ümran Ayral ise, ”Renk bilgisi var. Renkleri çok cesurca kullanıyor. Bakarak çok güzel resimler yapıyor. Özgün resim yapmaya yönlendirmeye çalışıyoruz. Tek şanssızlığı, Güzel Sanatlar Akademisi’ne gidemeyecek olması” diye konuştu.

Yetenek gerektiren bu tür yüksek öğrenim veren eğitim kurumlarında diğer engellilere kontenjan ayrılmışken, zihinsel engellilere aynı şansın tanınmadığını aktaran Ayral, ”Mezun olan bir öğrencim de Mert gibi yetenekliydi. Akdeniz Üniversitesi’ne gidip başvuruda bulundum ancak prosedür uygun olmadığı için bir şey yapamadılar. Bu çocuklar körelmemeli. Onlara da kontenjan ayrılmalı. Mert heba edilebilecek bir çocuk değil” dedi.

Mert’in annesi Esma Ulukaya, oğlunun evde de sürekli resimle uğraştığını dile getirdi. Eşinin sıhhi tesisatçı, kendisinin ise ev hanımı olduğunu bildiren Ulukaya, Mert’in iyi bir resim eğitimi almasını istediğini dile getirdi. Anne Ulukaya, ”Bir parça boş kağıt bulunca resme başlar. Tek isteği resim kalemleridir. Resim eğitiminde gidebildiği yere kadar gitmesini isterim” dedi.