Yüzme denizde değil havuzda öğrenilmeli

10 Temmuz 2013

AA / 10.07.2013

Yüzme kurslarında verilen eğitimlerin, denizde yaşanabilecek boğulma tehlikesine karşı önlem niteliğinde olduğu bildirildi..

GİRESUN – Gültekin Yetkin

Giresun’daki olimpik yüzme havuzunda çocuk, genç ve yetişkinlere yüzme öğretiliyor. Bu kurslara katılanlar, hangi durumda nasıl yüzeceği konusunda bilgi ediniyor. Eğitim alan kursiyerlerde, boğulma olayıyla karşılaşması durumunda yapması gerekenlerle ilgili bilinç oluşuyor.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Zeki Atlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ” Yüzme bilmeyen kişi denizde nasıl yüzecek, akıntı vardır. Bu gibi birçok unsur, denizdeyüzme bilmeyen kişilerin paniğe kapılmasına, boğulma tehlikesiyle karşı karşıya kalmasına neden oluyor. Denizin de kuralları var, ne kadar yüzme bilseniz de boğulma tehlikesi yaşayabilirsiniz” dedi.

“Denizde yüzme eğitimsiz öğrenilir”

Vatandaşların denizde yüzme öğrenebileceğine ancak bunun eğitimsiz olacağına dikkati çeken Atlı, şöyle konuştu:

“Denizde bizim havuzumuzdaki gibi eğitim verilmesi için alanlar oluşturulması lazım ve hocaların olması gerekiyor. Tabi hiçbir yerde böyle bir şey yok. O zaman ne yapmak lazım, havuzlarımızdan yararlanmak gerekir. Havuzda deneyimli antrenörlerimiz eşliğinde verilen yüzme eğitimleri, boğulma olaylarını da engellemiş oluyor. Ayrıca yüzme, vücut yapısını çok iyi geliştiren, daha sağlıklı olmayı sağlayan bir branş.”