Yılbaşı hediyeniz ”umut” olsun

27 Aralık 2011

 

Habertürk / 27.12.2011

 

Yılbaşında verebileceğiniz en anlamlı hediye, ihtiyacı olan başkaları için ‘umut’ olabilir.

Yeni bir yılı karşılarken sevdiklerinize alacağınız hediye, başkaları için ”umut” olabilir. UNICEF kartı ile ”korunmaya muhtaç çocukların yüreğini ısıtabilir”, LÖSEV‘den hediyeyle lösemi hastası çocuklara ”şifa” olabilirsiniz.

Sivil toplum örgütleri, yaklaşan yeni yılla birlikte hediye alma heyecanı saranlara, sevdiklerinin gönüllerini kazanmanın yanı sıra yardıma muhtaç insanları sevindirme, doğayı koruma gibi olanaklar sunuyor.

İlk defa 2. Dünya Savaşı’ndan etkilenen çocuklara yardım amacıyla Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) tarafından başlatılan uygulama, günümüzde birçok sivil toplum örgütü tarafından sürdürülüyor.

Bu örgütler arasında Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV), Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA), Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF), Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), Türkiye Sokak Çocukları Vakfı ve Özürlüler Vakfı gibi kuruluşlar bulunuyor.

HER UNICEF KARTI BİR ÇOCUĞUN MUTLULUĞU
2. Dünya Savaşı’nın ardından savaştan etkilenen çocuklara yardım sağlamak amacıyla kurulan, bugün 155 bölgede korunmaya muhtaç çocukların sağlıklı koşullarda büyümelerine katkı sağlayan UNICEF‘in hazırladığı tebrik kartları ve hediyelerden alarak sevdiklerinizi mutlu edebilir, aynı zamanda dünya çocuklarına bir hediye sunabilirsiniz.

YILBAŞI SÜSLERİ VE TİŞÖRTLER
UNICEF, tebrik kartlarının yanı sıra birbirinden güzel mumlar, yılbaşı süsleri, çeşit çeşit ajandalar, dünyanın değişik bölgelerinde çekilmiş fotoğrafların kullanıldığı takvimler, not defterleri, kırtasiye ürünleri, fotoğraf çerçeveleri, tişörtler ve oyuncak hayvanlarla sosyal sorumluluk projelerine katkı sunmak isteyenlere zengin seçenekler sunuyor.

LÖSEV KUPASIYLA HAYAT KURTARIN
Lösemili yoksul çocukların ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulan Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV), şimdiye kadar binlerce çocuğa ulaştı.

 

LÖSEV’in yılbaşı için hazırladığı hediyelik eşyaların tamamı iyileşen gençler ile tedavi gören hasta çocukların anneleri tarafından hazırlanıyor. Lösemili Çocuklar Köyü’nde çocuklar tedavi olurken anneleri de yaptıkları hediyelik eşyalarla tedavi gören çocuklara katkı sağlıyor. Eşyaların satışından elde edilen gelir, çocukların ücretsiz tedavilerine aktarılıyor.

LÖSEV’in hediyelik eşyaları arasında takvim, kartpostallar, kupalar, taraftar ürünleri, tişört ve şapkalar gibi birbirinden güzel birçok çeşit bulunuyor.

LÖSEV’in ürünlerini AVM’lerde açtıkları standlardan, ”Ispanak” mağazaları ve internet sitesinden satın almak mümkün.

TEMA İLA BİR AĞACINIZ OLSUN
Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA), erozyonla mücadele, toprağın korunması ve ağaçlandırma konusunda çalışmalar yapıyor. Yaklaşık 426 bin gönüllüsü bulunan vakıfın başlattığı ”Meşeler Yuva Arıyor” ve ”Fidan Bağışı” kampanyalarıyla sevdiklerinize hem kalıcı bir hediye verebilir, hem de erozyonun önlenmesi için katkı sağlayabilirsiniz.

TEMA’nın yılbaşı tebrik kartlarından da sevdiklerinize göndererek vakfın projelerine destek olabilirsiniz.

“PANDA DÜKKAN’LA DOĞAYI KORUYUN”
30 yıldır doğa dostu projeleriyle çevre bilinci oluşturabilmek ve doğa koruma konusunda değişimin öncüsü olmak isteyen Doğal Hayatı Koruma Vakfı-WWF-Türkiye ise yeni yılda bu değişimin parçası olmak isteyenlere ”Panda Dükkan”da farklı hediye seçenekleri sunuyor. Geri dönüşüm malzemelerinden üretilen bu doğa dostu ürünlerle doğaya farklı bir gözle bakılabilir, aynı zamanda WWF-Türkiye’nin doğa koruma çalışmalarına katkıda bulunabilirsiniz.

 

“BAMBU AĞACINDAN USB”
”Panda Dükkan”da kağıt atıklar değerlendirilerek üretilen resim çerçevelerinden mısır nişastasından yapılan kalemlere, doğal ömrünü tamamlamış ağaçlardan yapılan bardak altlıkları, kalem, cetvel ve defterlerden yüzde 100 bitkisel ürünlerden üretilen anahtarlık ve hesap makinesine, bambu ağacından yapılan USB’den, su ile çalışan masa saatine, kitaplardan, pelüş oyuncaklara, organik çocuk tişörtlerinden kupalara kadar geri dönüşümlü ve bioçözünürlüklü çok sayıda ürün yer alıyor.

“BİR EVLADINIZ DAHA OLSUN”
WWF-Türkiye’nin yeni yıl için hazırladığı özel evlat edinme sertifikası ile nesli tehlike altında bulunan deniz kaplumbağası, saz kedisi ve orfoz koruma çalışmalarına evlat edinerek destek olabilirsiniz.

TÜRK EĞİTİM GÖNÜLLÜLERİ VAKFI
Bir milyondan fazla çocuğa eğitim desteği vermiş olan Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, yeni yıl için birbirinden anlamlı hediye seçenekleri sunuyor. TEGV ”Ne olursa olsun çocuklarımız eğitimsiz kalmasın” diyenleri, yılbaşında sevdiklerine ”Paylaşım Sertifikası” alarak, bir çocuğun bir yıllık eğitimine destek olmaya davet ediyor.

Yine çocukların hazırladığı resimlerin kullanıldığı yılbaşı kartları, kız ya da erkek figürlü gümüş kitap ayraçlar, anahtarlıklar, sabun ve kalem setleri yeni yılda sevdiklerine farklı hediyeler sunmak isteyenleri bekliyor. TEGV’nın, yeni yıl için hazırladıkları ajandalarda bu yılın teması ise ”Çocuk Hakları”.

TÜRKİYE SOKAK ÇOCUKLARI VAKFI
Türkiye Sokak Çocukları Vakfı’nın (TSÇV), kupa, takvim ve çocukların kendi ürettikleri resimlerin ön yüzlerinde basılı olduğu kartlardan satın alarak, sokakta yaşayan çocuklara sevginizi gösterebilirsiniz.

TAKIMININ FORMASIYLA ÖZÜRLÜLERİ GÜLÜMSETEBİLİRSİNİZ
Özürlüler Vakfı’nın ”Haydi Gülümse” kampanyası kapsamında, kurduğu ”Gülümseten Dükkan”dan alışveriş yaparak özürlü çocukların ameliyat ve tedavilerine katkıda bulunabilirsiniz. ”Gülümseten Dükkan”da, birçok ünlü ismin dizilerde ve sahnelerde giydikleri kostüm ve aksesuarlar ile Galatasaray, Beşiktaş, Fenerbahçe ve Trabzonspor takımlarının imzalı formaları özürlü çocuklar yararına satışa sunuluyor. Yeni yılda buradan yapacağınız alışverişle engelli bir çocuğa ”umut” verebilirsiniz.

AA