‘Yetkililerden yardım bekliyorum’

26 Agustos 2013

DHA / 26.08.2013

İZMİR’de Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaklaşık 5 aydır lösemi (kan kanseri) tedavisi gören 10 yaşındaki Fahrican Okutucu için gerekli olan 150 Euro’luk ‘Lanvis’ adlı ilaç, üç aydır temin edilemiyor.

Cihan DURAK / İZMİR, (DHA)

İlacın Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) ödeme listesinden çıkarıldığını öğrendiklerini belirten anne Fatma Okutucu, yetkililerden yardım bekliyor.

İzmir’de 5 ay önce bacaklarının morarması sonrası bir hastaneye götürülen 27 yaşındaki Fatma ile 35 yaşındaki Tahsin Okutucu çiftinin iki çocuğundan büyüğü olan Fahrican Okutucu’nun yapılan tahlilleri sonrası, lösemi hastası olduğu anlaşıldı. Okutucu çifti, zaman kaybetmeden, Bayraklı İmbat İlkokulu 4’üncü sınıf öğrencisi çocukları Fahrican’ı, Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getirdi. Onkoloji Bölümü’nde tedaviye alınan Okutucu’ya ithal bazı kanser ilaçları yazıldı.

SGK, ÖDEME LİSTESİNDEN ÇIKARMIŞ

Okutucu ailesi Türk Eczacılar Birliği’ne (TEB) doktorların yazdığı reçeteyi ulaştırarak ilaçların yurtdışından getirilmesi talebinde bulundu. Üç ay geçmesine rağmen ilaçları gelmeyen Okutucu ailesi, TEB’e tekrar başvurarak neden geciktiğini ilişkin bilgi aldı. Lösemi hastası Okutucu için yazılan ‘Lanvis’ isimli ilacın fiyatının, döviz kurunun yükselmesi sebebiyle arttığını, bu nedenle Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ödeme listesinden çıkarıldığını öğrenen aile yıkıldı.

Kanser hastalığının yanında, yazılan ilaçların SGK listesinden çıkarıldığı öğrenmenin şokunu yaşayan anne Fatma Okutucu şunları söyledi:

“Lösemi hastası olan çocuğumuzun ilaçlarını alabilmek için üç aydır ciddi bir uğraş veriyorum. Ama maalesef hala bir sonuç alamadım. Bu ilaçların oğlumun tedavisi için çok önemli olduğu söyleniyor. İlaçları SGK ödemediği için cebimizden ödememiz gerektiği belirtildi. Ama bir ilacın fiyatı 150 Euro. Ben ev hanımıyım ve eşim ise bir fabrikada işçi olarak çalışıyor. Oğluma bu ilaçtan yaklaşık 25 kutu gerektiği söylendi. Bu ilacı nasıl karşılayacağız bilmiyorum.”

‘YETKİLİLERDEN YARDIM BEKLİYORUM’

Çocuklarının kanser olduğunu öğrenmelerinden sonra büyük üzüntü yaşadıklarını anlatan Fatma Okutucu “Tek isteğimiz çocuğumuzun iyileşmesi. Onun için her türlü fedakarlığı yapmaya hazırım. Çocuğumun tedavisi için yazılan ithal ilaçları almak için 3 aydır bekliyoruz. Yetkililerden çocuğumun hayatının solmaması için yardım bekliyorum” diye konuştu.

‘KANSER HASTALARI MAĞDUR EDİLİYOR’

İzmir Eczacılar Odası Başkanı Tuncay Sayılkan da, kanserli hastaların tedavisi için gereken ilaçların temini konusunda hastaların mağdur edildiğini söyledi. Sayılkan şöyle dedi:

“Kanser için her geçen gün yeni ilaçlar üretiliyor. SGK da bu ilaçlar için anlaşma yaparak bu ilaçları ödeme listesine alıyor. Ama dövizdeki artışlar nedeniyle firmalar ilaçlara zam yapmak istiyor. Böyle olunca da SGK bu ilaçları ödeme listesinden çıkarıyor. Tabii bu durumda mağdur olan hastalar oluyor. Parası olan bu ilaçları cebinden ödüyor, parası olmayan ise büyük bir mağduriyet yaşıyor.”