Yerli malı talimatı ile çocukların sağlığı korunacak

8 Eylül 2011

DHA / 08.09.2011

Türkiye’nin ilk ve tek ahşap oyuncak markası Neva Oyuncak Genel Müdürü Ayhan Eren, Başbakan Erdoğan’ın açıkladığı ‘yerli malı kullanın’ talimatının sektör için çok olumlu olduğunu belirterek, “Özellikle oyuncak sektöründe bu konu çok önemli.

BASIN BÜLTENİDİR.

Yerli ve sağlıklı oyuncak üretimini teşvik etmek için kısa bir süre önce Sağlıklı Oyuncak Platformu kurmak için yerli oyuncak üreticilerine bir çağrıda bulunduk. Şu an değerlendirmelerimiz sürüyor” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan önceki gün kamu kurum ve kuruluşlarınca gerçekleştirilecek mal alımlarına ilişkin uygulamalarda öncelikli olarak Türkiye’de üretilen ürünlerin tercih edilmesi talimatını verdi. Yerli firmalar bu açıklamayı desteklerken, Türkiye’nin ilk ve tek ahşap oyuncak markası Neva Ouyncak Genel Müdürü Ayhan Eren, kendi sektörleri için bu talimatın ayrı bir önem arz ettiğini açıkladı.

Oyuncak sektöründe çocukların sağlığından çok ticari kaygılarla oyuncak üretildiğini söylen Eren, konuyla ilgili şunları söyledi: “Bizim ahşabı tercih etmemizin sebebi bu. Türkye’nin kayın ağaçlarını kullanıyor ve onları organik boyalarla renklendiriyoruz. Bizim gibi çocuk sağlığı konusunda hassas oyuncak firmalarının sayısının artmasını istiyoruz. Şu an ahşap oyuncak sektöründe yerli marka olarak tekiz, ancak bu alanda daha çok marka olması gerektiğine inanıyoruz. Yerli ve sağlıklı oyuncak üretimini teşvik etmek için de Sağlıklı Oyuncak Platformu oluşturmak niyetindeyiz. Diğer yerli ve sağlıklı oyuncak üreten markaları da bu çatı altında birleştirmeyi ve aileleri bilgilendirirken yasal mevzuatların da çocukların sağlığını koruyacak şekilde oluşturulmasını sağlamayı hedefliyoruz.

Sağlıklı Gıda Platformu çağrımızı güçlendirdi

Türkiye’de evlerde kullanılan sentetik boyalarla bile üretilen oyuncaklar var. Bunlar renkli ve güzel görünüyor, ancak çocukların sağlığını ciddi şekilde tehdit ediyor. Sağlıklı Oyuncak Platformu ile aileleri bilinçlendirmeyi ve denetimlerin artırılmasını hedefliyoruz. Biz bu çağrıyı Ramazan ayında yaptık. Kısa bir süre sonra da Başbakanımızdan böyle bir talimat gelmesi sektörümüz adına bizi çok memnun etti. Tabii bu talimat, tüm Türkiye için olumlu. Ancak çocukların sağlığının söz konusu olduğu bir sektörde çok daha önemli. Platform kurulduktan sonra sağlıklı oyuncak ürettiği tespit edilen markaların ürünlerinde, ‘Sağlıklı Oyuncak Platformu üyesidir’ yazacak. Aileler de gönül rahatlığıyla o oyuncağı satın alacak.

Ailelerin daha bilinçli olması ve yerli firmaların da ahşap üretimine geçmesini destekliyoruz. Sağlıklı Oyuncak Platformu, Türkiye’nin geleceğini koruma yolunda önemli bir adımdır ve ‘yerli malı talimatı’ ile daha da güçlü olacaktır.