Yeni Kalbiyle Artık Özgür

4 Agustos 2010

DHA / 03.08.2010

İZMİR’de 10 yaşındaki Ahmet Taşkıran, kalp nakliyle yeniden özgürlüğüne kavuştu. Kalbi iflas edince yapay kalple 10 ay hastane odasında mahkum hayatı yaşayan, geçen 15 Temmuz’da kalp nakliyle yeni bir hayata başlayan minik Ahmet Taşkıran “Çok şeyi, koşup oynamayı özledim. Toplar, oyunlar beni beklesin, geliyorum” dedi.

Şanlıurfa’da oturan ev kadını Zeliha ile bakkal İsmail Taşkıran’ın 4 çocuğundan ikincisi olan Ahmet’i kalp nakline götüren rahatsızlığı, Mart 2009’da ortaya çıktı. Yılbaşına 10 gün kala doğunca, doğum tarihi nüfus cüzdanına 1 Ocak 2000 olarak yazılan Ahmet Taşkıran tedavi için Adana’ya sevk edildi. Buradaki tedaviye cevap alınamayınca Ahmet Taşkıran bu kez Ankara’ya sevk oldu. Ankara’da 10 gün yattığı hastaneden ‘Acil kalp nakli gerekiyor’ raporuyla İzmir’e Ege Üniversitesi Hastanesi’ne gönderilen Taşkıran’a, geçen ekim ayında yapay kalp takıldı.

Yapay kalp sayesinde halsizliği geçen, daha iyi beslenip enerji toplayan Ahmet Taşkıran, kendisi gibi kalp nakli bekleyen yaşıtlarıyla aynı odayı paylaştı, onlarla arkadaş oldu. Diğer çocuklar gibi koşup oynamak isteyen, ama kendisini yaşama bağlayan yapay kalple özgür adım bile atamayan Ahmet Taşkıran yaklaşık 10 ayını cihaza bağlı olarak hastaneye mahkum geçirdi. Bağış kalp haberleriyle sevindi, kendisine uymayınca üzüldü.

Umutla umutsuzluğu bir arada yaşayan Ahmet Taşkıran’ın yüzüne şans iki hafta önce güldü. Bir yakınlarının düğünü için geldikleri İzmir’de, gece yattığı damdan düşen 13 yaşındaki Afyonkarahisarlı Mevlüt Türkmen’in bağışlanan kalbi takıldı. Prof.Dr. Mustafa Özbaran ve Doç.Dr. Tahir Yağdı başkanlığındaki ekip tarafından gerçekleştirilen kalp nakliyle Ahmet Taşkıran için yeni bir hayat başladı. Yoğun bakımdan çıkan, servise alınıp dizüstü bilgisayarında oyunlar oynamaya başlayan Ahmet Taşkıran, şimdi taburcu olacağı günleri iple çekiyor.
Hastalanınca annesi ile babasının ağabeyi 16 yaşındaki Mahmut’u Şanlıurfa’da babaannesine bırakıp kızkardeşleri 5 yaşındaki Meryem ve 1.5 yaşındaki Emine ile İzmir’e taşındıklarını anlatan Ahmet Taşkıran, “Şanlıurfa’da Tenekeci Mahmut Güzelgöz İlköğretim Okulu’nda 4’üncü sınıfta okurken hastalandım. Bu hastalık yüzünden babam işini bıraktı, İzmir’e göçtük. 1.5 yıldır hastanelerdeyim. Her şeyi özledim. Kardeşlerimi, arkadaşlarımı, evimi, oyun oynamayı, koşmayı çok özledim. Hastalığımdan da yapay kalpten de kurtuldum, artık özgürüm. Artık canımın istediğini yapmak istiyorum. Ben kalp bağışı için çok bekledim. Benim gibi bekleyen arkadaşlarım, abla, ağabeylerim var. Onların da benim gibi bu şansı yakalamalarını, özgürlüklerine kavuşmalarını diliyorum” diye konuştu.