Yaşını bilmiyordum’ bahanesine af yok!

29 Kasım 2013

Milliyet / 29.11.2013

Çocuk gelin sorunu Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nda… Bundan böyle, 15 yaşından küçük kızla evlenip ‘çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ suçundan yargılanan sanıklara verilecek cezalarda, ‘yaşını bilmiyordum’ savunması nedeniyle indirim yapılamayacak

ANKARA AA

Yargıtay Ceza Genel Kurulu, çeşitli illerde yaşanan 15 yaşından küçük evliliklerle ilgili 5 dosyayı ele aldı. Sakarya, Kaş, Niğde ve İzmir’de 15 yaşını doldurmadan rızalarıyla erkek arkadaşlarına kaçan, cinsel ilişkiye girerek bir süre sonra da evlenen ‘çocuk gelin’lerin kocaları, ‘çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ ve ‘çocuğu cinsel amaçlı hürriyetten yoksun kılma’ suçlarından hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkûmiyet kararları bozuldu

Kararların temyiz incelemesini yapan Yargıtay 14. Ceza Dairesi, sanıklara verilen mahkumiyet kararlarını bozdu. Daire, hükümden önce mağdurelerle resmi nikahla evlenen sanıkların, savunmalarında eşlerinin gerçek yaşının 15’ten küçük olduğunu bilmediğini söylemeleri nedeniyle, TCK’nın 30. maddesindeki hata halinin mevcut olup olmadığının tespit edilmesi gerektiğine hükmetti.

Mağdurenin suç tarihi itibarıyla görünüm olarak 15 yaşından küçük olduğunun anlaşılıp anlaşılamayacağının, içinde bulundukları durumları da dikkate alınarak sanığın mağdurenin yaşı konusunda hataya düşmesinin mümkün olup olmadığının araştırılmasını isteyen daire, eksik incelemeyle hüküm kurulmasını bozma nedeni saydı.

‘Kamu vicdanını zedeleyen kararlar’

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, dairenin bu yöndeki kararlarına itiraz etti. Aile birliğini sağlamaya yönelik bir uygulamanın, hukuki olmaktan ziyade vicdani olarak değerlendirildiği kanaatini uyandırdığı belirtilen itirazda, “Aynı durumda olup resmi evlilik gerçekleştirmeyen sanıklar yönünden haksızlık oluşturabilecek bu uygulama, cinsel saldırı veya çocukların cinsel istismarı suçunu tehdit ile gerçekleştiren sanıklar açısından da uygulanabilirliği düşünüldüğünde, bu suçları işleyenlerin daha az ceza almalarında, kamu vicdanını zedeleyen kararların verilmesine yol açabileceği düşünülmektedir” denildi.

Ceza Genel Kurulu itirazı kabul etti

Yargıtay 14. Ceza Dairesi’nin yerinde görmediği itirazlar, Yargıtay Ceza Genel Kurulu’na gönderildi. Kurul, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın itirazlarını kabul etti. Artık, cinsel istismar suçundan yargılanan ve ‘yaşını bilmiyordum’ savunması yapan sanıkların cezalarında, TCK’nın 30. maddesindeki ‘hata’ düzenlenmesi uyarınca indirim yapılamayacak.