Yaralı çocuğa 182 km işkence

31 Temmuz 2012

 

Milliyet / 31.07.2012

 

Muğla’nın Kavaklıdere ilçesinde karşıdan karşıya geçmek isteyen 13 yaşındaki Serhat otomobilin altında kaldı. Bir türlü hastane bulunamayınca Serhat 182 kilometre uzaklıktaki Fethiye’ye götürüldü.

 

Muğla’nın Kavaklıdere ilçesinde yolun karşısına geçmek isterken hızla gelen bir minibüsün çarpmasıyla ağır yaralanan ve beyin travması geçirdiği belirlenen 13 yaşındaki Serhat Topçu, Yatağan Devlet Hastanesi’ndeki ilk müdahalenin ardından çocuk beyin cerrahi servisi bulunmadığı için Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Burada yoğun bakım ünitesinin dolu olması nedeni başka bir hastaneye sevki istenen Topçu, kazadan 4 saat sonra Fethiye İlçesi’ndeki Özel Letoon Hospital’a yatırıldı.
Babaannesini ziyarete gitti
Bodrum’da yaşayan Memduh Topçu, 13 yaşındaki oğlu Serhat Topçu’yu, dün Kavaklıdere İlçesi’ne bağlı Salkım Köyü’ndeki babaannesini ziyarete götürdü. Bir süre hasret giderdikten sonra Serhat Topçu, babaannesi ile aynı köydeki amcasının evine gitti. Saat 22.30’a kadar burada kalan Topçu, dönüş için yola çıktı. Arkadan gelen babaannesini beklemeden yola fırlayan çocuğa, Aydın Pirimoğlu yönetimindeki 20 LF 252 plakalı minibüs çarptı.

4 saat sonra yoğun bakımda
Ambulansla Yatağan Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Topçu’nun beyin travması geçirdiği belirlendi. İlk müdahalenin ardından çocuk beyin cerrahi servisi bulunmadığı için Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Ancak hastanenin yoğun bakım ünitesinin dolu olması nedeni ile Topçu’nun başka bir hastaneye sevk edilmesi kararlaştırıldı. Uygun bir hastane bulunamadı. Muğla İl Sağlık Müdürü Cihan Tekin’in devreye girmesiyle olaydan 4 saat sonra Topçu, Fethiye İlçesi’ndeki Özel Letoon Hospital’a götürülüp, yoğun bakıma alındı. Burada yoğun bakım ünitesinde tedaviye alınan çocuğun sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu bildirildi.
Jandarma kazanın ardından minibüs sürücüsü Pirimoğlu’nu gözaltına aldı.