Yanlış teşhise rekor tazminat

19 Mart 2014

Yanlış teşhise rekor tazminat

Kanser tedavisine geç kalındığı için iç organları iflas eden İsen, Sağlık Bakanlığı’na dava açtı. İsen, dava sürecinde hayatını kaybetti ancak ailesi 1.2 milyon lira tazminat kazandı.

Milliyet, DHA, 19.03.2014
http://wap.milliyet.com.tr/News/Article?ID=1853810

İzmir’de avukatlık yapan evli ve iki çocuk babası avukat Mehmet İsen, 2006 yılında, İzmir Eğitim Araştırma Hastanesi’nde apandist ameliyatı oldu. Zamanla iç organları kanser hastalığı nedeniyle iflas eden Mehmet İsen, aynı hastanenin patoloji raporuyla ilgili bilgi verilmeyip kanser tedavisinde geç kalındığını savunarak Sağlık Bakanlığı hakkında maddi, manevi tazminat davası açtı. Dava sürerken İsen, tedavi gördüğü sırada 2011 yılında hayatını kaybetti. Davayı İsen ile birlikte açan aile dostu avukat Ahmet Ender Benli takip etti. İzmir 2’nci İdare Mahkemesi dün davayı karara bağladı.

Emsal karar
Konuyla ilgili bilgi veren avukat Benli, “Bu davada Sağlık Bakanlığı kusurlu bulunduğu için mahkeme toplamda 1 milyon 230 bin TL tazminat ödemeye mahkûm etti. Bu dava benzer durumdaki insanlar için emsal niteliği taşıdığı gibi, sağlık sistemimizdeki eksiklik ve ihmalleri ortaya çıkartan önemli bir karardır” diye konuştu.
Avukat Mehmet İsen’in eşi İnci İsen, çocukları Nihan (10) ve Kerem İsen’in (6) kararı buruk karşıladığını aktaran Benli, tazminatın öleni geri getirmeyeceğini ancak ailesine katkı sağlayacağını belirtti.