Yangın faciası: 1 çocuk öldü

29 Ocak 2013

 

DHA / 29.01.2013

 

Vatandaşlar itfaiye ve sağlık ekiplerinin yangın yerine geç geldiklerini iddia etti.

 

Felat BOZARSLAN-Serdar SUNAR/DİYARBAKIR,(DHA)

 

Diyarbakır’ın Bağlar İlçesi’nde bulunan bir binanın 6’ıncı katında çıkan yangında 5 yaşındaki 1 çocuk hayatını kaybederken aralarında polis ve itfaiyecilerin de bulunduğu 15 kişi zehirlendi.

Diyarbakır’ın merkez Bağlar İlçesi Sento Caddesi üzerinde bulunan Dündar Apartmanı’nın 6’ıncı katında bugün saat 03.00 sıralarında henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. 8 katlı binanın 6’ncı katında bulunan İpek ailesinin evinde çıkan yangın paniğe yol açtı. Yangın ihbarı üzerine olay yerine çok sayıda polis, ambulans ve itfaiye ekibi sevk edildi. Bölgeye giden itfaiye ekipleri çevredeki vatandaşların yardımıyla yangına müdahale etti. Yangının paniğiyle balkona çıkan binadaki vatandaşlar bölgeye gelen merdivenli araçla kurtarılarak hastanelere sevk edildi. Bu sırada itfaiye erleri bazı vatandaşlarla birlikte binaya girerek mahsur kalanları kurtarmaya çalıştı.

Yangın çıkan evde İpek ailesine mensup 15 kişinin yaşadığı öğrenilirken, çoğunluğu çocuklardan oluşan 15 kişi dumandan zehirlendi. Bölgeye gelen ambulanslarda Çocuk Hastanesi’ne sevk edilen ve ismi öğrenilemeyen bir çocuğun hayatını hayatını kaybettiği öğrenildi.

Yangının çıkma sebebi ile ilgili incelemenin devam ettiği de öğrenildi. İtfaiye yetkilileri, aralarında sabotaj iddialarının da bulunduğu bazı ihtimallerin değerlendirildiğini söyledi. Yapılan inceleme sonucunda yangının çıkma sebebinin kesinleşeceği öğrenilirken apartmanın içi ise harabeye döndü. Yangının çıktığı binanın 6’ncı katındaki evin kapısı ise polis kelepçesi ile kelepçelenerek mühürlendi. Olayla ilgili soruşturmanın devam ettiği öğrenildi.

Bu arada olay yerinde bulunan vatandaşlar itfaiye ve sağlık ekiplerinin yangın yerine geç geldiklerini iddia etti. Özgür Peker isimli vatandaş, “İtfaiye ekipleri buraya çok geç ulaştı. Geldiklerinde içeri girmeye korkuyorlardı. Ellerinden gaz maskelerini alarak biz içeriye girdik ve çocukları çıkarmaya çalıştık. Evin içinde çok sayıda kişi vardı.”dedi.