Veliler dikkatli olmalı

30 Agustos 2012

 

Yenialanya / 30.08.2012

 

TÜKETİCİ Hakları Derneği (THD) Alanya Şubesi Başkanı Cemal Şencan, okullarda satılan cipslerin içerisinde insan sağlığını etkileyen maddeler bulunduğunu söyledi. Şencan, “Bu maddeleri Sağlık Bakanlığı da açıkladı. Velilerin okullarda satılan bu ürünlere izin vermemesi gerekiyor. Şimdi 5 yaşındaki çocuklar bu ürünlere alışırsa bunun önü alınamaz. Bundan da birileri köşeyi dönecektir. Velilerin bu konuda dikkatli olması gerekiyor. Okullarda gazlı içeceklerin olmaması gerekiyor. Çünkü asitli içecekler çocukların gelişimini etkiler. Tüm gazlı içecekler çocukların zeka, beden ve kemik gelişimini etkiler. Veliler çocuklarını asit bazlı içeceklerden ve içerisinde suni tatlandırıcı olan ürünlerden uzak tutsunlar” dedi.

 

‘DEVRİMİ SERMAYEYE KURBAN EDİLDİ’

 

Öte yandan Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı Kemal Özer, yeni eğitim-öğretim döneminde kola ve cips satışlarının okullarda yeniden serbest bırakıldığını ileri sürerek, ‘kantin devrimi’nin sermayeye kurban edildiğini söyledi. “Çocuklar ve dolayısıyla ülkenin geleceği küresel sermayenin çıkarlarına kurban ediliyor” diyen Özer, Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu yetkililerinin, yasağı, tüketimi cazip kıldığı gerekçesiyle sona erdirdiklerini belirtti.

 

‘ENDÜSTRİYE PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR’

 

Bakanlık yetkililerinin samimi olmadığını belirten Özer, “Bilakis yasak nedeniyle tüketim azalmıştı ve aileler bu durumdan çok memnundular. Yasağın tüketimi azaltması, yerli ve yabancı birçok üreticiyi rahatsız ettiği için baskı uygulandığı dile getiriliyordu. Bakanlıkların bu geri adımı, baskılara boyun eğmekten başka bir anlam taşımaz. Kaldı ki gerekçeleri ilmi açıdan hiçbir kıymeti harbiyesi olmayan komik değerlendirmelerdir. Bu boyun eğiş çocukları, dolayısıyla da ülkenin geleceğini endüstriye peşkeş çekmektir” sözleriyle tepki gösterdi.

 

YETKİLİLER GENELGEYİ ANIMSATTI

 

Özer’in bu iddiaları karşısında  Sağlık Bakanlığı yetkilileri ise açıklamalara tepki gösterdiler. Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programıyla ilgili Başbakanlık Genelgesini anımsatan yetkililer, bu genelgeyle ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarına üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirme talimatı verildiğini anımsattılar.

 

GEÇEN YIL YASAKLANDI

 

Bu programın, “Obezitenin Önlenmesine Yönelik Çalışmalar” bölümünde yer alan “Okullarda Obezite ile Mücadelede, Yeterli ve Dengeli Beslenme ve Düzenli Fiziksel Aktivite Alışkanlığının Kazandırılması” başlığı kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) 21 Temmuz 2011 tarihli ve 2011/41 sayılı genelgesi ile gazlı içecekler ile cipslerin yasaklandığının altını çizdiler.

 

YASAK DEVAM EDİYOR

 

Hem Sağlık Bakanlığı hem de MEB’in ilgili birimi olan Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü söz konusu genelgenin halen geçerli olduğunu ve yeni eğitim öğretim döneminde de uygulamanın süreceğinin altını çizdiler.

 

İŞTE O MADDE:

 

MEB’in 21 Temmuz tarihli genelgesi:

 

“Eğitim kurumlarımızın, yatılı veya pansiyonlu yemekhaneleri dâhil olmak üzere kantinleri, çay ocakları, büfeleri gibi yerlerde, çocukların dengesiz beslenmesine şişmanlığa (obezite) sebep olabileceğinden, doğal maden suları hariç, enerji yoğunluğu yüksek, besin değeri düşük olan (enerji içecekleri, gazlı içecekler, aromalı içecekler ve kolalı içecekler) ile kızartma ve cipslerin satışları yapılmayacak, otomatik satış yapan makineler de bulundurulmayacaktır. Bunların yerine Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’ndan üretim veya ithalat izni bulunan süt, ayran, yoğurt, meyve suyu, taze sıkılmış meyve suyu ve tane ile satış yapılabilen meyve bulundurulacaktır” şeklinde değiştirilmişti.