Van’da Ygs Eylemlerine Katilan Dört Liseli Serbest

13 Mayıs 2011

Bianet / 13.05.2011

Van’da YGS eylemlerinde ön saflarda yer alan dört lise öğrencisi, geçen hafta “örgüt üyeliği” iddiasıyla gözaltına alınmıştı. Savcının tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk ettiği çocuklar, mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Ekin KARACA
ekin@bianet.org
Van – BİA Haber Merkezi

11 Mayıs Çarşamba günü gözaltına alınan Van Fen Lisesi’nden dört öğrenci, cumartesi gece sabaha karşı saat 02.00 civarında tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Gözaltına alınan dört çocuk, savcının “terör örgütü üyeliği” gerekçesiyle tutuklanma talebiyle mahkemeye çıkarıldı. Nöbetçi mahkeme delil yetersizliği gerekçesiyle öğrencileri serbest bıraktı.
“Savcılık sorgusunda sadece YGS eylemleri soruldu”

Dört lise öğrencisinin avukatlığını yapan Avukat Müjde Tozbey Erden, bianet’e yaptığı açıklamada, çocukların savcılık sorgusunda, “terör örgütü üyeliği” ile suçlanmalarına rağmen bu konu hakkında kendilerine tek bir soru dahi yöneltilmediğine dikkat çekti. Çocuklara sadece Van’da Nisan ayında düzenlenen iki YGS eylemi ile ilgili soru sorulduğunu söyleyen Erden, sözlerine şöyle devam etti:

* Savcının lise öğrencilerinin tutuklanmasını talep etmesi, siyasi bir tavrı olduğunu çok net gösterdi. Çocukları örgüt üyeliği ile suçlamasına rağmen sadece YGS eylemleri hakkında soru sorması dikkat çekiciydi.
* Bu dört çocuk dışında örgüt üyeliği iddiasıyla altı kişinin daha gözaltına alındığı söylendi. Ancak bu adı geçen altı kişiyle ilgili de hiçbir soru yöneltilmedi.
* Eğer YGS eylemlerine katılmak suç olsaydı çocuklar hakkında kanuna aykırı izinsiz toplantı ve yürüyüş yaptıkları için dava açılırdı. Bunun cezası da çok düşük olurdu. Savcı o nedenle “örgüt üyeliğinden” yargılanmalarını talep etti ve tutuklama istedi.
“YGS eylemleri döneminde telefonları dinlenmiş”
* YGS eylemleri sırasında polis bu çocukların telefonlarını dinlemiş. Telefon kayıtlarından yola çıkan savcı gözaltındaki öğrencilerin kendi aralarındaki “okuldaki şu çocuklar götürelim”, “daha kalabalık olalım”, “şifre işini cemaatler yapmış, televizyonda öyle söyleniyor” gibi konuşmalardan yola çıkarak çocukları sorguladı.
* Dosyada gizlilik kararı olduğu için dosyayı inceleyemedik ama hem telefon dinlemelerine dair hem de çocukların dört gün hukuksuz şekilde gözaltında tutulmaları nedeniyle şikayette bulunacağız ve dava açacağız.
* Ayrıca çocukları terörle mücadele polislerine veren öğretmenleri hakkında da şikayette bulunacağız. (EKN)