Van’da Patlayıcı İnfilak Etti; Bir Çocuğun Canını Aldı

6 Mayıs 2011

Bianet / 06.05.2011

Van’da 17 yaşındaki Murat Polat hayvanlarını otlatmak için gittiği merada bulduğu patlayıcı cismin elinde infilak etmesi sonucu yaşamını yitirdi.

Van’ın Erciş İlçesi, Yukarı Akçagedik Köyü’nde dün (5 Mayıs) 17 yaşındaki Murat Polat hayvanlarını otlatmak için gittiği merada bulduğu patlayıcı cismin elinde patlaması sonucu yaşamını yitirdi. Anne Hatice Polat, “Ölümü oyuncak gibi Murat’ımın eline verdiler” dedi.

Dicle Haber Ajansı’nın (DİHA) haberine göre, Murat Polat’ın cenazesi Van Devlet Hastanesi’nde, yapılan otopsinin ardından aralarında Barış ve Demokrasi Partisi’nin (BDP) de katıldığı törenle toprağa verildi.

Polat’ın annesi Hatice Polat, “Ben bu acıyı hakketmedim. Murat’ımda ölümü hak etmedi, bize tuzak kurdular. Ölümü oyuncak gibi Murat’ımın eline verdiler” diyerek Kürtçe ağıtlar yaktı.
Cenazede açıklama yapan BDP Erciş ilçe Başkanı Veli Avcı, şu ana kadar Kürt coğrafyasında onlarca çocuğun buldukları askeri cisimlerle oynaması sonucu yaşamını yitirdiğini hatırlatarak, Türk ordusunun hala atık patlayıcılar konusunda bir önlem almadığını söyledi.

Murat’ın amcası Kerem Polat, Jandarma Karakolu’nun yaptığı atış talimleri nedeniyle köylerinde adeta bir savaş atmosferinin yaratıldığını belirtti.

Polat, birçok kez karakola giderek itirazlarını belirttiklerini ancak Jandarma komutanının kendilerine éŞu ana kadar kimse ölmedi, gidin ne zaman biri öldüyse o zaman gelin” dediğini ileri sürdü. (NV/ EÖ)

Van – BİA Haber Merkezi
06 Mayıs 2011, Cuma