Van ve Erciş, haberi çocuklardan alıyor

11 Mayıs 2012

 

Hürriyet / 11.05.2012

Sabancı Vakfı, “Fark Yaratanlar” programıyla toplumsal gelişmeye katkıda bulunan “sıra dışı kişilerin olağanüstü öykülerini” anlatmaya devam ediyor.

Programın yeni Fark Yaratan’ı, Van’da depremden sonra değişen hayatı, çıkardıkları “Erciş’in Genç Sesi” gazetesi ve internet ortamında kurdukları blog ile aktaran Ercişli çocuk muhabirler oldu.

PROGRAMI BURADAN İZLEYEBİLİRSİNİZ

Genç muhabirler gazete çıkarıyor, blog yazıyor, video çekiyor

Çocuk hakları alanında çalışan Ankara merkezli Gündem Çocuk Derneği, Van’da depremden etkilenen çocukların hayata katılımlarını artırmak amacıyla “Erciş’in Genç Sesi” projesini hayata geçirdi. Proje kapsamında, 12 – 18 yaş arasındaki Ercişli çocuklar, Van’daki hayatı haberci gözüyle aktarıyor. Çocuklar, haftada bir çıkarmayı hedefledikleri “Erciş’in Genç Sesi” gazetesi, internetten yayın yaptıkları aynı adı taşıyan blog (www.ercisingencsesi.blogspot.com) ve sosyal medyadaki sayfaları aracılığıyla depremin etkilediği Van’daki yaşamı yorumluyor.

Derneğin kendilerine temin ettiği bir kamera ile Van’daki hayatı görüntüleyen ve yaptıkları röportajlarla Erciş’in sesi olan genç muhabirler, kendilerine bağışlanan etkinlik tırını Çocuk Medya Merkezi’ne dönüştürerek haberciliğe devam etmeyi hedefliyor.

Erciş’in Genç Sesi’nin fark yaratan hikayesi, www.farkyaratanlar.org ve www.sabancivakfi.org internet sitesinin yanı sıra Facebook, Twitter ve Youtube’dan izlenebiliyor. Programda, 2009 yılından bu yana Erciş’in Genç Sesi de dahil 78 ‘Fark Yaratan’ın öyküsü yayınlandı.

Fark Yaratanlar videolarını izlemek ve paylaşmak için:

http://www.sabancivakfi.org/sayfa/ercisin-genc-sesi
www.farkyaratanlar.org
www.facebook.com/FarkYaratanlar
www.twitter.com/Farkyaratanlar
www.youtube.com/user/turkeychangemakers