Van Göç Vakfı”ndan uçurtma etkinliği

25 Mayıs 2013

 

 

Haber FX / 25.05.2013

 

Van”da Göç ve İnsani Yardım Vakfı çocuklar için uçurtma etkinliği düzenledi.

Göç Vakfı tarafından Van Büyükşehir Belediyesi Yaşar Kemal Parkı’nda Vanlı çocuklar için uçurtma etkinliği düzenlendi. Uçurtma etkinliğine yüzlerce çocuk katılırken, çocuklar parkta uçurtma uçurarak oyunlar oynadı. Uçurtma etkinliğine ilişkin bilgi veren Göç Vakfı Van Şube Başkanı Medeni Seven, çocuk haklarına dikkat çekmek, çocuk hakları için herkesi sorumluluğa davet etmek için böyle bir etkinlik düzenlediklerini söyledi.

‘Çocuk hak ihlalleri son bulsun’

Çocukların heyecanlarını ve hayallerini canlı tutmak ve yaşatmak için çocuk hak ihlallerine son verilmesi gerektiğini belirten Seven, “Bilindiği gibi zorunlu göç sonrası ortaya çıkan çetrefilli zorluklar en fazla bölgede ki çocukları etkiledi. Zorunlu göçün bölgede oluşturduğu sosyal ve ekonomik adaletsizlikler, hak ihlalleri, ağır sorunlara yol açmaya devam etmekte ve bu olumsuzluklardan da en fazla çocuklar etkilenmektedir. Çocukların yüzde 45’inin temel eğitim çağında olmasına karşın çalışmak zorunda kalmaları; eğitim, sağlık, kültür ve oyun gibi temel ihtiyaçlarının karşılayamamaları onların özgür bir çocukluk yaşamalarını engellemektedir” diye konuştu.

Çocuk haklarına dönük talepleri dile getiren Seven, bunun için de çocukların ağır işlerin altında çalışmak zorunda kalmalarının önüne geçilmesi ve ayrımcalığa tabi tutulmamalarının gerektiğini belirterek, ”Çocuk gelinler, çocuk işçiliği, çocuk intiharları son bulsun. Anadilin kullanılması önündeki engeller kaldırılsın. Göç Vakfı olarak ilgili kurum ve kişileri, ‘Çocuğun yüksek yararı’ ilkesini temel alarak alandaki eksikleri gidermeye çağırıyoruz” dedi.

Uçurtma etkinliği çocuklara verilen yemekle son buldu. 

Kaynak: DİHA