Uzun süreli öksürüğe DİKKAT!

6 Ocak 2013

 

DHA / 06.01.2013

 

MANİSA’nın Kula İlçesi’nde Devlet Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Atiye Olcay Dağcı, kış aylarında çocuklarda sık görülen ve zamanında tedavi edilmeyen öksürüğün büyük bir tehlike olduğunu söyledi.

 

Hasan YİĞEN/KULA (Manisa), (DHA)

 

Dağcı, çocuğu öksüren anne ve babaların dikkatli olmasını, ihmal edilen bu durumun önemli hastalıklara yol açabileceğini vurguladı. Dr. Atiye Olcay Dağcı, “Öksürük; solunum yollarımızdan mikrop, yabancı partikülleri, tahriş edici madde ve oluşumları temizleyen bir refleks olarak tanımlanıyor. Sağlıklı insanlar günlük yaşamlarında bu maddeleri uzaklaştırmak için öksürürken, bu belirti bazen ciddi hastalıklara dikkat çekebiliyor” dedi. Öksürüğün sık olmasının bir hastalığın varlığını düşündürmesi gerektiğini ve bu durumun ihmal edilmemesi gerektiğini vurgulayan Dağcı, şöyle konuştu:

“Öksürük süre, karakteri ve zamansal özelliklerine göre sınıflandırılıyor. Aniden başlayan ve 3 haftadan kısa süren ‘akut’ olarak, 3-8 hafta arası süren ‘subakut’ ve 8 haftadan uzun süren ‘kronik’ öksürük olarak adlandırılıyor. Balgam üretimine eşlik ediyorsa balgamlı öksürük, etmiyorsa kuru öksürük olarak nitelendiriliyor.”

Sağlıklı çocuklarda öksürüğün bir hastalık olmadan da görülebileceğine dikkat çeken Dr. Atiye Olcay Dağcı, şöyle devam etti:

“Uzun süre geçmeyen veya artış gösteren öksürük, önemli hastalıklara işaret eden diğer bulguların varlığında mutlaka dikkate alınmalıdır. Bu tür öksürük anormal kabul edilmemeli ve nedeni araştırılmalıdır. Öksürüğe yol açan başlıca durumlar, enfeksiyonlar, solunum sistemine ait yapısal bozukluklar, fonksiyonel anormallikler, kalp yetmezliği, alerjik hastalıklar ve yabancı cisimlerin solunum yoluna kaçmasıdır. Öksürüğe neden olan hastalık uygun şekilde tedavi edilmediğinde, bu hastalığa ait komplikasyonlar gelişebilir. Örneğin astım atağına bağlı öksürüğü olan hasta zamanında tedavi edilmezse, bu kişide astım krizi görülebilir. Ayrıca doğru ve zamanında tedavi edilmeyen zatürree, solunum ve kalp yetmezliğiyle, akciğerde sıvı toplanması gibi önemli sağlık sorunlarına yol açabilir.”