Üzerimize düşeni yapacağız

6 Şubat 2014

 

AA / 06.02.2014

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam, Van’da hastalandıktan sonra yaşamını yitiren Muharrem Taş ile ilgili “Üzerimize düşen neyse yapacağız” dedi.

 

TBMM/ VAN -Melda Çetiner-Cem Aşan

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Van’da hastalandıktan sonra yaşamını yitiren Muharrem Taş konusunda Meclis kulisinde AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

 

Olaydan haber alır almaz Van İl Müdürlüğü’nden bir ekibin sosyal çalıştırmacılarla birlikte Taş ailesinin yaşadığı köye gitmek üzere harekete geçtiğini ifade eden İslam, “Sabah kendilerinden haber aldığımda, 16 saattir yoldaydılar. Ekiplerim kar nedeniyle köye ulaşamadılar. Ulaştıklarında durumu kontrol altına alıp bize bilgi verecekler, üzerimize düşen neyse onu yapacağız” diye konuştu.

 

Durumu kendi uzmanlarından öğrenmek istediğini kaydeden İslam, henüz bilginin kendisine ulaşmadığını kaydetti.

 

Aile ve Sosyal  Politikalar Bakanlığı’nın çalışma alanının çok hassas olduğunu, çocuklar, kadınlar, engelliler, şehit ve gazi yakınlarının kendi sahalarına girdiğine işaret eden İslam, bunların hem risk altında gruplar hem de sıkı takibi gerektiren gruplar olduğunu söyledi.

 

İslam, “Her gün hiçbir şey olmasın diye dua ediyoruz ama bir şey vuku bulduğunda tedbirlerimiz var, onları almak için çalışıyoruz. Asıl vazifemiz herhangi bir kötü durumun oluşmasını engelleyici tedbirleri almaktır. Bunun için plan, proje yapıyor ve politikalar üretiyoruz ” dedi.

 

Van Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı

 

Gürpınar ilçesine bağlı Yalınca köyü Çalık mezrasında geçirdiği rahatsızlık sonucu hayatını kaybettikten sonra 1 Şubat günü Şabaniye Mahallesi’ndeki Şabaniye Mezarlığında ailesi tarafından toprağa verilmek istenen 1,5 yaşındaki Muharrem Taş’ın cenazesi, Van Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan “şüpheli ölüm” ihbarı üzerine defin işlemi durdurularak otopsiye alındı.

 

Yapılan otopsi sonucu elde edilen ilk bulgulara göre zatürreden öldüğü tespit edilen çocuktan alınan numune, kesin ölüm nedeninin belirlenmesi için Trabzon Adli Tıp Kurumuna gönderildi.

Bu arada, Taş’ın ölümüyle ilgili haberlerin gazete ve televizyonlarda yer almasının ardından söz konusu haberleri ihbar kabul eden Van Cumhuriyet Başsavcılığı, bugün çocuğun ölümüne ilişkin soruşturma başlattı.

 

Muharrem Taş’ın ölümünde ihmal olup olmadığının ortaya çıkması için aile üyelerinin ifadelerine başvuracak olan savcılık, adli tıp kurumundan gelecek kesin ölüm raporunun ardından gerek görülmesi halinde soruşturmayı derinleştirecek.

 

Öte yandan ailenin, çocuklarının ölümüyle ilgili şu ana kadar herhangi bir şikayetinin söz konusu olmadığı, Gürpınar İlçe Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı doğrultusunda İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından da olayla ilgili soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

 

Vali’den taziye ziyareti

 

Van Valisi Aydın Nezih Doğan, Muharrem Taş’ın ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

Doğan, basın mensuplarının alınmadığı ziyaretin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, yaşanan olayın kabul edilemez olduğunu ve sorumlular hakkında gereken işlemlerin yapılacağını belirtti.

 

“1 Şubat tarihinde hiçbirimizin kabul edemeyeceği ve devletimizin imkanlarıyla bağdaşmayan bir sorunla karşılaştık” diyen Doğan, şunları kaydetti:

 

“Bir evladımızı kaybettik. Ortaya çıkan görüntüler hiçbir açıdan açıklanabilir değil. Biz aileye taziye dileklerimizi ilettik ve sorunu karşılıklı olarak tezekkür ettik. Sağlık Bakanımız da aileyle telefon görüşmesi yaptı. Sorunlarla ilgili idari soruşturmayı valilik olarak başlattık. Sağlık Bakanlığı da gerekli soruşturmayı başlattı. Gereğini yapmaya hep birlikte karar vermiş bulunuyoruz.”

 

Aileye başsağlığı dileyerek, sorumlular hakkında gerekenin yapılacağına değinen Doğan, şöyle devam etti:

 

“Olayda bir ihmal var. İhmal olmadan böyle bir sonuç yaşanmaz. Devletin bu konuda kurduğu sistem son derece etkili. Milyonlarca dolar harcanarak çok etkili sistem kuruldu. Devletin karla mücadele araçları, hava araçları, haberleşme sistemleri dünya standartlarında sistemler. Ama bu sistemleri çalıştıracak olan insanlar. İnsanlar küçük bir hata yaptığında sorunlar oluyor. İnsani hataları bertaraf edecek bir sistem kurmamız lazım. Bununla ilgili arkadaşlarımızla gereken değerlendirmeyi yaptık.”

 

“Ben herkesten şikayetçiyim” 

Vali Doğan’ın kendilerini ziyaret ederek taziyelerini bildirmesinin önemli olduğunu anlatan baba Abdulvahap Taş ise “Vali de olayın üzücü olduğunu ve gerekeni yapacaklarını söyledi. Ben herkesten şikayetçiyim. Böyle bir olay kimsenin başına gelmesin. Allah kimseye böyle bir acı vermesin” dedi.

 

Çocuğunun kollarında can verdiğini ve acısının büyük olduğunu vurgulayan anne Halise Taş da daha önce herhangi bir rahatsızlığı olmayan oğlunun aniden hastalanarak hayatını kaybettiğini belirtti.