Utanç tahliyesine Şahin’den itiraz

1 Eylül 2012

 

 

Milliyet / 01.09.2012

 

Fatma Şahin’in başında bulunduğu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sakarya’da 14 yaşındaki Ö.C.’ye cinsel istismarla ilgili davada verilen tahliye kararına itiraz etti

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sakarya’da 14 yaşındaki Ö.C.’ye cinsel istismarda bulundukları iddiasıyla haklarında dava açılan 2’si polis 34 kişinin yargılandığı davanın ilk duruşmasında, tutuklu 20 sanığın tahliye edilmesi kararına itiraz etti. Davaya müdahil sıfatıyla katılan bakanlık, itiraz dilekçesini 7 günlük sürenin dolmasına uzun bir süre bulunmasına rağmen dün mahkemeye gönderdi.
Dilekçede, davanın önemine işaret edilerek, sanıkların hukuki durumlarının tahliyeye elverişli olmadığı, delillerin karartılması ve tanıkların baskı altına alınması ihtimali bulunduğu savunuldu.
Bakanlık’tan yapılan açıklamada, “Dava süreci göstermiştir ki 14 yaşındaki çocuğun bu elim duruma süreklenmesine başlangıç noktası, sosyal medya üzerinden sağladığı iletişimdir. Sosyal medya bilinçli kullanıldığında çok önemli sosyal faydalar sağlayabildiği gibi özellikle çocuklar tarafından (örnek olayda olduğu gibi) kullanıldığında istismar ve istenilmeyen durumlarla karşı karşıya kalınabilmektedir. Bu bağlamda ailelerin çocuklarının sosyal medya kullanmaları noktasında özel bir hassasiyet göstermeleri büyük önem arz etmektedir” denildi.

Sıfır tolerans
Bu açıklamanın hemen ardından Bakan Şahin de twitter üzerinden davayla ilgili mesaj verdi. Şahin , “Kim olursa olsun, bir çocuğa tacizde bulunanların ve tecavüz edenlerin hiçbir bahanenin arkasına sığınılmadan, yapılacak yargılamayla ortaya konacak cezaları çekmeleri gerektiğini düşünüyorum. Bu olaya gösterilecek sıfır tolerans belki de pek çok benzer olayın önünü kesecek” dedi.
Ö.C.’nin avukatlarının da mahkemenin tahliye kararına itiraza hazırlandığı bildirildi.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sakarya’daki dava dışında, Türkiye genelindeki birçok cinsel istismar ve kadın cinayeti davasına da Şahin’in bakanlık görevine gelmesinin ardından müdahil oldu.
 

Alkışlarla çıktılar
Sakarya’da, aralarında 2 emniyet müdürü ve 18 yaşından küçük öğrencilerin de olduğu 35 kişinin cinsel istismarına uğradığı iddia edilen Ö.Ç.’nin davasının önceki gün yapılan ilk duruşmasında tahliye kararı verilmiş ve 20 sanık öğrencinin aileleri, kararı çığlıklar atarak kutlamıştı. Aileler geceyarısı 50 araçlık konvoyla Sakarya Cezaevine giderek çocuklarını alkışlarla karşılamıştı.