Utanç Alkışı!

31 Agustos 2012

 

Milliyet / 31.08.2012

 

Ö.Ç.’ye cinsel tacizde bulundukları iddiasıyla yargılanan 19 tutuklunun ilk duruşmada serbest bırakılmasını aileler alkışlarla kutladı. Sanık yakınları cezaevine de 50 araçlık konvoyla gitti…

Sakarya’da geçen haziran ayında aralarında 2 emniyet müdürü ve 18 yaşından küçük öğrencilerin de olduğu 35 kişinin cinsel istismarına uğradığı iddia edilen 14 yaşındaki Ö.Ç.’nin davasında tutuklu sanık kalmadı.
Sakarya 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde önceki gün görülen ve yaklaşık 15.5 saat süren dava saat 00.15 sıralarında sona erdi. Mahkeme heyeti, emniyet müdürü N.Ş.’nin firari olduğu davada, tutuklu yargılanan 19 sanığın tahliyesine karar verdi. Mahkeme, tahliye kararına sanıkların 18 yaşından küçük olduğunu, cezaevinde tutuklu kaldıkları süreyi ve kanıtların toplanmasını gerekçe gösterdi.

Sabaha karşı tahliye edildiler
Daha sonra aileler tahliye olan çocuklarını cezaevinden almak için Ferizli ilçesindeki cezaevine gitti. Yaklaşık 50 araçla saat 00.30 sıralarında yola çıkan aileler çocuklarının bulunduğu cezaevi ring aracının cezaevine girişi sırasında alkışladı.
Cezaevi ring araçına doğru el sallayıp çocuklarına seslenen ailelerin bekleyişleri yaklaşık 4 saat sürdü. Saat 04.50’de tutuklu yargılanan 19 sanık çocuğun cezaevinde kaldıkları A7 Koğuşundan tahliye edildi.
Cezaevi kapısında bekleyen aileler coşkuyla ıslık çalıp, çocuklarını alkışlarla karşıladı. Dönüş yolunda da uzun bir konvoy oluşturan aileler, kornalara basarak tahliye kararını kutladı. Çocukların anne ve babaları, 14 yaşındaki Ö.Ç.’nin cinsel istismarıyla ilgili olarak “Her ne kadar çocuksa ve kamu davası olarak görülüyorsa bizim çocuklarımızda cinsellik anlamında farklı bir boyutta değil. Hatta çoğu çocuk, Ö.Ç.’den küçük olmakla beraber tahrik mesajları sebebiyle böyle bir hataya düşmüşler” iddiasında bulundu.
Mahkeme heyeti, dava kapsamında hakkında gıyabı tutuklama kararı bulunan Emniyet Müdürü N.Ş.’nin yurt dışına nereden çıkış yaptığının araştırmasını istedi. Ayrıca davanın sanık ve mağdurlarının 15 yaşından küçük olması nedeniyle içeriğine yayın yasağı getirildi.
AVUKATLARA SARILDILAR
Tutuklu yakınları, tahliye kararını kendilerine getiren avukatlarına adliye önünde sarıldı.