Urfa’da 712 çocuk, anne oldu

5 Eylül 2011

Uçan Süpürge Haber Merkezi / 05.09.2011

Şanlıurfa Barosu Çocuk Hakları Komisyonu’nun hazırladığı ‘Çocuk Anneler’ araştırmasından ortaya acı veren bir tablo çıktı. Geçen yıl, Şanlıurfa’da kayıtlara geçen 21 bin 91 doğumdan 712’si ‘çocuk anneler’ tarafından gerçekleştirildi.

Araştırma sonuçlarını açıklayan Baro Başkanı İrfan Güven, Şanlıurfa Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi’nde geçen yılki doğumların yüzde 3,4’ünün küçük yaşta evlendirilen kız çocukları tarafından gerçekleştirildiğini belirterek, bu şekildeki vakaların, büyük oranda adli makamlara yansıtılmadığını ifade etti.

Güven, araştırmada elde edilen verilerin başka bir vahim durumu daha ortaya çıkardığına değinerek, “Hastanedeki vakalar neredeyse hiç savcılığa bildirilmiyor. Örneğin Şanlıurfa Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi’nde 2010 yılında 712 çocuk anne doğum yapmış, bunların sadece 8’i savcılığa bildirilmiş. 2011 yılında ise 120 çocuk anne hastanede doğum yapmış yine bunların 12’si savcılığa bildirilmiş” diye konuştu.

Güven, “Çocuk anneler” sorunu ve erken evliliklerin sadece Anadolu, Doğu veya Güneydoğu Anadolu’da gerçekleşmediğini benzer durumları İstanbul, Antalya, İzmir gibi kentlerde de görmenin mümkün olduğunu belirtti.

Bu sorunun çözülmesi için çocukları koruyan bir yasaya ihtiyaç olduğunu söyleyen Güven, “Meclis’in bu konuyu ele alıp bir düzenleme yapması gerekir” dedi.