Üniversitemiz ve UNFPA arasında dev iş birliği

1 Ekim 2013

http://e-gazete.anadolu.edu.tr / 01.10.2013

Anadolu Üniversitesi ile Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) “Göç Okulu” projesi kapsamında iş birliği protokolü imzaladı. 2 köklü kurum arasında imzalanan iş birliği kapsamında Türkiye’de ilk defa oluşturulacak bu pilot okul sayesinde, Eskişehir Alpu ve Sevinçler Köyü’nde yaşayan göçer ailelerle sağlıktan eğitime, bilimden kişisel eğitim programlarına kadar geniş bir alanda çalışma yürütülecek.

30 Eylül Pazartesi günü Rektörlük Toplantı Odası’nda gerçekleştirilen imza törenine Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın, UNFPA Türkiye Temsilcisi ve aynı zamanda Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan Ülke Direktörü Dr. Zahidul A. Huque, UNFPA Üreme Sağlığı Program Koordinatörü Dr. Gökhan Yıldırımkaya, UNFPA İletişim Sorumlusu Nezih Tavlaş, Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi (İBF) Dekanı Prof. Dr. E. Nezih Orhon, Anadolu Üniversitesi İBF Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ayhan Yılmaz, Anadolu Üniversitesi Haber Merkezi Koordinatörü Doç. Dr. Haluk Birsen ve proje yürütücülerinden İBF Basın ve Yayın Bölümü öğrencisi Handan Kaygusuz katıldı.

İBF bünyesinde yürütülecek olan ve Türkiye’de ilk pilot okul uygulaması özelliği taşıyan bu proje ile mevsimlik işçilerin çocuklarına ve belli yaş grubundaki yetişkinlerin okuryazarlık oranlarının belirlenmesinin yanı sıra eğitim, sağlık, bilim ve kişisel beceri geliştirme atölyeleriyle birlikte medyanın algılanışı üzerine eğitimler verilecek. 2013-2014 yılları arasında sürdürülecek olan proje, her yıl Şanlıurfa’dan Eskişehir’in Alpu ve Sevinçler Köyü’ne gelen göçer ailelerin bulunduğu bölgelerde kurulacak kamp alanında gerçekleştirilecek. Mevsimlik göç belgeseli ve belgesel fotoğraf çalışmaları ise projenin diğer bir ayağını oluşturacak.

Yaşam boyu öğrenme merkezli bir üniversiteyiz

Anadolu Üniversitesi adına protokole imza atan Rektör Prof. Dr. Davut Aydın, 2 kurum arasında gerçekleştirilen iş birliğinin önemine dikkat çekti. Vizyon olarak UNFPA ile ortak bir payda da buluştuklarını vurgulayan Prof. Dr. Aydın “Vizyonumuz yaşam boyu öğrenme merkezli bir dünya üniversitesi olmaktır. Yaşam boyu eğitim eskiden 7’den 77’ye olarak ifade ediliyordu ama artık bu kavram değişti. Bebek, anne karnında dördüncü ayından itibaren öğrenmeye başlıyor. Vizyonumuz içerisinde önemli iş birlikleri gerçekleştireceğimizi düşünüyoruz. Bizim kurum olarak 2 önemli özelliğimiz var: Bunlardan ilki organizasyon kabiliyetimizdir. Sizin de içinde olduğunuz Bakü’den Brüksel’e 30 ülkede eğitim öğretim yapan bir üniversiteyiz. Bu ülkelere yakın zamanda Bulgaristan ve Suriye de katıldı. Şu an 32 ülkede faaliyet yürütüyoruz. Hedefimiz; önümüzdeki 3 yıl içerisinde 60 ülkede olmaktır. Organizasyon yeteneğimiz dışında çok önemli bir diğer özelliğimiz ise çeşitliliğimizin çok olmasıdır. Her yaş grubuna hitap eden örgün eğitim, açıköğretim, uzaktan öğretim ve sertifika programlarını kullanıyoruz. Tematik çeşitliliğimiz, ülke çeşitliliğimiz, program çeşitliliğimiz ve öğretim üyesi çeşitliliğimiz var.” şeklinde konuştu.

İş birliğimizin adı “Göç Okulu”

Anadolu Üniversitesinin 55 yıllık bir üniversite olmasına rağmen çok hızlı ilerleyen bir üniversite olduğuna değinen Rektör Aydın sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bilgi ve iletişim teknolojileri konusunda dünyada en ileri düzeyde altyapıya sahip olan bir üniversiteyiz. Dijital kitaplar, sesli kitaplar ve sertifika programları ile tam yaşam boyu eğitim üniversitesiyiz. Bu nedenle çok önemli bir iş birliğinin başlayacağını düşünüyorum. Geniş bir coğrafyada global kurumlarla iş birliğimizi sürdürüyoruz. Sizinle de bu kapsamda çalışma yürüteceğiz. Bu iş birliğimizin adı da “Göç Okulu”. Tekrar hayırlı olmasını diliyorum.”

Bu iş birliği ile çok güzel işler başaracağız

UNFPA adına önemli iş birliğine imza atan Dr. Zahidul A. Huque, Anadolu Üniversitesi ile çok güzel işler başaracaklarını ve böylesi bir iş birliğini imzalamaktan çok memnun olduklarını belirterek şunları dile getirdi: “UNFPA’nın hem resmî temsilcisi hem de ekibim adına size çok teşekkür etmek istiyorum. Böyle bir girişimde bulunduğumuz için çok mutluyum. Sizin liderliğinizde İBF Dekanı E. Nezih Orhon ve ekibinden çok etkilendim. Onların enerjisi ile çok güzel yol alacağımıza inanıyorum.”

Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda çok hassasız

Genel olarak UNFPA’nın işleyişi ve misyonu hakkında bilgiler aktaran Huque “UNFPA olarak 140 ülkede özellikle erkekler, kadınlar ve çocuklar için faaliyetler yürütüyoruz. Her hamileliğin ve doğumun güvenli olması için çalışmak gibi genel bir prensibimiz var. Bunu hayata geçirmek için çalışıyoruz. Üreme sağlığı ve nüfus yapılanmaları ile ilgili datalar konusunda faaliyet yürütüyoruz. Toplumsal cinsiyet eşitliği en çok üzerinde durduğumuz konuların başında geliyor. 40 yıldan fazla bir süredir Türkiye’de bulunuyor ve Türk Hükûmeti ile birlikte çalışıyoruz. Burada da sizin ekibinizle birlikte çalışacağımız için çok mutluyuz.” diyerek sözlerine son verdi.

İş birliğimiz yaşamsal derecede önemli

İmzalanan protokolün üniversite ve UNFPA açısından çok değerli olduğunu belirten Dr. Gökhan Yıldırımkaya “Türkiye’nin iletişim alanında en kapsamlı altyapısı olan ve uzun soluklu çalışmalara imza atmış bir üniversite ve bir fakülte ile Türkiye’nin en kırılgan nüfus grubu olan mevsimlik tarım işçilerinin farkındalığının arttırılması, hizmetlere erişimin güçlendirilmesi konusunda yapılan bu iş birliğini yaşamsal derecede çok önemli buluyorum. Bu proje sadece yapılmak adına yürütülecek bir proje değil; tam tersine üniversiteyi gerçek yaşamla buluşturup gerçek yaşamın içerisinde çözüm üretmek için atılmış adımlardan biri olacaktır.” dedi.

2 köklü kurumun çok verimli çalışmalar yürüteceğini kaydeden Gökhan Yıldırımkaya konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Bir tarafta nüfus fonu gibi gerçekten Türkiye’de kadın, çocuk, gençlik sağlığı konusunda kırılgan gruplarla anlamlı programlar yürüten bir kuruluş diğer yandan Türkiye’de hemen hemen her alanda uzaktan yakından yüz yüze eğitim yapan bir üniversite var. Bu buluşmayı aslında herhangi bir buluşma olarak değil; birçok çalışmanın çok önemli bir ilk adımı olarak görüyorum. Göreceksiniz ki bunu çok kuvvetli somut ürünler, çıktılar ve adımlar izleyecektir. Bu konuda hiçbir tereddüdüm yok.”

Anadolu Üniversitesi çok gelişmiş bir altyapıya sahip

Anadolu Üniversitesi ile yapılan protokolün Harran Üniversitesi ile yürütülen çalışmaya katkı sağlayacağına dikkat çeken Nezih Tavlaş “Bizim özellikle mevsimlik tarım işçileri ile ilgili olarak yaklaşık 2-3 yıldır Harran Üniversitesi ile çok aktif bir şekilde üreme sağlığı grubumuz çalışıyor. Bu projeyi Anadolu Üniversitesi ile sürdürecek olmamız çok anlamlıdır. Harran Üniversitesi ile üreme sağlığı konusunda yaptığımız bu projenin sizle devam ediyor olması sizin gibi özellikle iletişim alanında çok gelişmiş ve altyapısı, bilgi birikimi çok zengin olan üniversite ile çalışacak olmamız bizi inanılmaz derecede heyecanlandırıyor.” diye konuştu.

Handan Kaygusuz (Haber Merkezi)