Üniforma zammına tepki

22 Agustos 2011

 

Hürriyet / 22.08.2011

 

Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, yeni eğitim-öğretim yılı öncesi okul kıyafetlerine yapılan yüzde 50 ila 70 oranındaki zamma tepki gösterdi.

 

Avcı yaptığı açıklamada, “Geçen yıl 80 liraya giydirilebilen bir öğrenci, bu yıl en az 125 liraya giydirilebilecek. Piyasa araştırmamıza göre hırka 30-35 lira, pantolon 20-30 lira, tişört 15 lira, gömlek 15 lira, ceket 40-50 lira, etek 20-30 lira, ayakkabı 35-50 lira, kravat 10 lira civarında seyrediyor. Yapılan zamları insafsızca buluyoruz” dedi.

 

BAKAN DİNÇER’E ÇAĞRI

 

Eylülde başlayacak olan 2011-2012 eğitim-öğretim yılı öncesi okul kıyafetlerine gelen yüzde 50 ile 70 oranlarındaki zammın velileri kara kara düşündürmeye başladığını söyleyen Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı,  “Geçtiğimiz yıl eteği, pantolonu, gömleği, ceketi ve süveteriyle birlikte 80 liraya giydirilebilen bir öğrenci, bu yıl kıyafetlere yapılan zam nedeniyle en az 125 liraya giydirilebilecek. Okul kıyafetleri üreten firmaların ürün fiyatlarını fahiş oranlarda artırması nedeniyle giyim masrafları ailelerin bütçesini zorlayacaktır. Yaptığımız piyasa araştırmasına göre hırka: 30-35 lira, pantolon: 20-30 lira, tişört: 15 lira, gömlek: 15 lira, ceket: 40-50 lira, etek 20-30 lira, ayakkabı: 35-50 lira, kravat: 10 lira civarında seyrediyor. Yapılan zamları insafsızca buluyoruz” dedi.

 

“KIYAFET YÖNETMELİĞİ DEĞİŞTİRİLSİN”

 

Kıyafet yönetmeliğini kaldırmayı isteyen Milli Eğitim eski bakanı Nimet Çubukçu’ya Tekstil patronlarının ‘Bu sektörden 3 milyon insan ekmek yiyor. Stoklarımızda 2 milyar dolarlık kumaş var. Uygulama 2 -3 yıl ertelensin. Kaldı ki, serbest kıyafet uygulaması yüzünden okullar podyuma döner, zengin fakir ayırımı ortaya çıkar” şeklinde temelsiz, yalan yanlış gerekçeler sunduklarını ve konuyu istismar ettiklerini hatırlatan DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, istismarın bugünde devam ettiğini söyleyerek, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’den çağdışı kıyafet yönetmeliğini değiştirerek, öğrencileri önlük ve okul formasına, öğretmenleri de takım elbise, kravat ve gömleğe mahkûm eden darbe mirası kıyafet yönetmeliğini kaldırmasını istedi.

“OKULLAR ÇİÇEK BAHÇESİNE DÖNSÜN”

 

Tek tip öğrenci ve tek tip öğretmen profilinin eğitim psikolojisiyle ve pedagojik anlayışla uyuşmadığını, okullarda ve öğrencilerin zihninde monolitik bir kültür oluşturduğunu söyleyen DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, şöyle konuştu;
“Eğitim ve bilim özgür ortamlarda ve özgür bireylerin kafalarında yeşerir. 40 derece havada kravat, ceket, gömlek ve önlük gibi giysileri bugün dahi zorunlu kılmak demokrasiyle ve özgürlüklerde bağdaştırılamaz. Milli Eğitim Bakanı Sayın Dinçer’in 30 yıl önce cunta gölgesinde çıkarılan kıyafet yönetmeliğini toptan kaldırmasını istiyoruz. Üniversite hocalarını, öğretmenleri ve öğrencileri tek tip kıyafet giymeye zorlayan, kıyafet kuralına uymayanları bu gün bile cezalandırmaya devam eden bu yönetmelik kaldırılmalı yahut esnetilmelidir. Öğrenci ve öğretmenlerin serbest kıyafetlerle ve rengârenk giysilerle okullara gelerek, okullarımızı çiçek bahçesine çevirmesini istiyoruz.”

Eğitim yuvalarının disiplinini tehdit eden unsurları kılık kıyafette aramak, okullarımızda kot pantolonu ve serbest kıyafeti tehlike olarak görmek, ortaçağ zihniyetidir. Nitelikli, bilimsel, özgür ve demokratik bir eğitim sistemini bu yönetmelikle yakalamamız mümkün değildir. Bu yüzden Milli Eğitim Bakanı Sayın Ömer Dinçer’i yeni ve cesur bir adım atarak, Türk Eğitim tarihine geçmeye çağırıyoruz.