UNICEF: Kızlar 15’ine gelmeden evlendiriliyor

31 Ocak 2014

Hürriyet / 31.01.2014

 

AA

 

Birleşmiş Milletler (BM) Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) raporuna göre dünya genelinde kız çocuklarının yüzde 11’i, 15 yaşına gelmeden evlendiriliyor.

 

UNICEF tarafından açıklanan ‘Sayılarla Dünya Çocuklarının Durumu 2014’ raporu, çocuk haklarının ihlal edildiği ve temel ihtiyaçlarından mahrum bırakıldıklarına ilişkin çarpıcı veriler orta koydu. Raporda, dünya genelinde kız çocuklarının yüzde 11’inin 15’ine gelmeden evlendirildiği açıklandı.

Raporda dünyadaki 2,2 milyar çocuk arasında en dezavantajlı durumda olanların haklarından yararlanmalarını engelleyen eşitsizliklerin belirlenip giderilmesi için daha fazla çaba ve yenilik çağrısında bulunuldu.

Rapora göre, 2012 yılında 5 yaşından küçük yaklaşık 6,6 milyon çocuk önlenebilir nedenler yüzünden hayatını kaybetti.

Dünyadaki çocukların yüzde 15’i, ekonomik sömürüden korunma hakkını zedeleyecek, eğitim ve oyun oynama haklarını ihlal edecek şekilde çeşitli işlerde çalıştırılıyor.

Çocuk gelin sorununa da değinilen rapora göre, dünya genelinde kızların yüzde 11’i, 15 yaşına gelmeden evlendiriliyor ve bu da onların sağlık, eğitim ve korunma haklarını tehlikeye düşürüyor.

Çocuklar arasındaki eşitsizlik doğumdan itibaren etkili olurken, dünyadaki en yoksul çocukların doğumda vasıflı nezaretçi eşliğinde dünyaya gelme şansları en varlıklı kesimlerden çocuklara göre neredeyse üç kat daha az.

Raporda “Hesaba katılmış olmanın çocukları görünür kılacağı, bu tanınmanın ihtiyaçlarının ele alınmasını ve haklarının geliştirilmesini mümkün hale getireceği” belirtiliyor.

İstatistiki bilgilerin çocukların yaşadığı mahrumiyetleri bilinir hale getireceğinin vurgulandığı raporda, “Veriler elbette kendi başlarına dünyayı değiştirmez. Veriler, ihtiyaçları belirleyerek, tanıtım çalışmalarına destek olarak ve sağlanan ilerlemeyi ölçerek değişimi mümkün kılar” denildi.