Ulus bebeği kaçıran karı-koca tutuklandı

5 Agustos 2011

Milliyet / 05.08.2011

BİTLİS’in Tatvan İlçesi’ndeki Kadın Doğumevi ve Çocuk Bakım Hastanesi’nden, 20 ay önce Ulus bebeği kaçırdığı iddiasıyla gözaltına alınan 4 kişiden 2’si tutuklandı.

Fettah YEŞİLYAPRAK/TATVAN (Bitlis), (DHA)

Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı çalışmalar sonucu Ulus bebek, kaçırıldıktan 20 ay sonra Tatvan’ın Benekli Köyü’nde bulundu. Bebeğin kaçırılması ile ilgili olarak 4 şüpheli gözaltına alındı. Emniyetteki sorgularının ardından dün gece savcılığa sevk edilen 4 kişiden bebeği kaçırdıkları iddiasıyla mahkameye çıkarılan G.Ş. ile eşi M.Ş. tutuklandı. Diğer 2 kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Bitlis Cezaevi’ne konulan G.Ş. ile eşi M.Ş.’nin 17 gün önce resmi nikah yaptırdıkları ve Ulus bebeğe de Murat adını koydukları belirlendi.

GERÇEĞİ DNA ÇÖZECEK

Gülden Ş., bebeğin kendi çocuğu olduğunu söyledi. Bunun üzerine DNA testi için bebek ve her iki aileden kan örnekleri alındı.

Doğum sancıları başlayınca 25 Ocak 2010’da Tatvan Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’ne kaldırılan Hülya Ulus, normal doğumla bir erkek bebek dünyaya getirdi. Bebek kusma ve bulantı şikayeti nedeniyle çocuk uzmanı tarafından hastanenin yenidoğan servisine yatırıldı.

Bir süre sonra gelen bir kadın henüz adıl bile konulmayan bebeği emzireceğini söyledi. Hemşire de bu kadının bebeğin annesi olduğunu sanarak teslim etti. Bebeği alan kadır ortadan kayboldu. Yeni doğan servisine bebeğini emzirmek için gelen Hülya Ulus, bebeği bulamadı. Hemşirenin bebeği emzirmek üzere bir kadının aldındığını söyleyince bebeğin kaçırıldığı ortaya çıktı.

Hülya ve İrfan Ulus kaçırılan bebeklerini bulunması için çalmadık kapı bırakmadı. Aile, bebeğin bulunmasını sağlayana 30 bin lira ödül vaadinde bulundu. Aradan 20 ay geçtikten sonra müjdeli haber bugün geldi. Bitlis Emniyet Müdürlüğü ekipleri, uzun süreden beri sürdürdükleri titiz çalışma sonucu Ulus bebeğin izini buldu.

Polis, hastanede o dönemde yenidoğan bebeklerden alınan topuk kanlarını tek tek incelemeye aldı. Bir süre sonra Ulus bebek kaçırılan aile tarafından tedavi için hastaneye getirildi. Ulus bebekten başka bir hastalığı için alınan kanla, daha önce alınan topuk kanı uyuşunca polis, operasyon için düğmeye bastı.

Bunun üzerine Emniyet Müdürlüğü ekipleri Bitlis’te bebeği kaçırdığı iddia edilen Gülden Ş.’nin Tatvan İlçesinin bir köyündeki evine baskın yaptı. Bebeği alan polis, Gülden Ş. ile aynı aileden 3 kişiyi gözaltına aldı. Polis, bebeğin bulunduğu müjdesini anne Hülya ve baba İrfan Ulus’a bildirdi.

HUKUKİ SÜREÇ BAŞLADI

Bebeğin bulunmasının ardından Gülden Ş., bebeği kaçırmadığını, kendi çocuğu olduğunu söyledi. Bunun üzerine hem bebek devlet korumasına verildi ve Gülden Ş.’den hem de Hülya ve İrfan Ulus çiftinden kan örnekleri alındı. Bebeğin Ulus çiftinin kaçırılan çocukları olup olmadığı yapılacak DNA testiyle ortaya çıkacak.

Bitlis Valisi Nurettin Yılmaz, konuyla ilgili yaptığı açıklamada polisin çok titiz bir çalışma sonrası bebeğin izini bulduğunu söyledi. Vali Yılmaz, “Bebek devlet koruması altında. Bundan sonra mahkeme sonucunu bekleyeceğiz. Kaçırılma olayından sonra gelen tüm istihbarat değerlendirildi. Bu çalışma neticesinde Tatvan’da bir ailede Ulus bebeğin tespitini yaptık. Ancak yine kanunlar çerçevesinde bilimsel ve tıbbi olarak bebeğin Ulus bebek olduğu tespit edilecek. Her iki ailede olayı takip ediyor. Mahkemenin kararı doğrultusunda çocuğu gerçek ailesine teslim edeceğiz” dedi.

KUCAĞIMA ALIP DOYA DOYA KOKLAMAK İSTİYORUM

Anne Hülya Ulus, 20 ay sonra bebeğinin bulunmasının kendisini çok mutlu ettiğini ve DNA sonucunu dört gözle beklediğini söyledi. Hülya Uslu, “Bu sevincim kelimelerle anlatılacak olay değil. Bir anne olarak 20 aydır gözlerim hep yolda. Allah bu mübarek günde yavruma kavuşmayı nasip etti. Eşimle birlikte çok mutluyuz. Biran önce bebeğimi kucağıma alıp doya doya koklamak istiyorum” dedi.