Üç kızdan biri okula gitmiyor

11 Ekim 2012

 

DW / 11.10.2012

 

Yeni yayınlanan bir rapora göre, dünyada milyonlarca kız çocuğu temel eğitimden mahrum. Eğitim eksikliği yoksulluğun daha da derinleşmesine yol açıyor.

 

Birleşmiş Milletler tarafından ilk kez kabul edilen “Uluslararası Kız Çocukları Günü” sebebiyle bir rapor yayınlandı. Yoksul çocuklara yönelik çalışmalar yapan Plan International adlı grup tarafından yayınlanan raporda “Dünyada tahminî olarak 75 milyon kız çocuğu temel eğitimden yoksun. Bu da onların hem insani haklarını ciddi bir şekilde zedelemekte, hem de genç potansiyellerin değerlendirilememesine yol açmakta” denildi. Rapora göre dünyada üç kız çocuğundan biri okula gitmiyor.

 

Yaşları 11-15 arasında değişen 39 milyon kız çocuğu üzerinde yoğunlaşan rapor, özellikle gelir seviyesi düşük ülkelerdeki kız çocuklarının okul eğitimi almasının yaratacağı olumlu etkiyi vurguluyor. Grubun kaleme aldığı raporda ayrıca “Eğitim almış bir kız daha az şiddete maruz kalıyor ve çocuk yaşta evlendirilme ihtimali azalıyor. Aynı zamanda eğitim almış bir kız çocuğu büyüdüğünde hem kendisinin hem de çocuklarının okuyup yazabilme ve sağlıklı olma ihtimali de artmış oluyor” ifadelerine yer verildi.

 

‘Hayat kurtarabilirler’

 

Rapora göre eğitim almış kız çocukları daha fazla para kazanabiliyor; bu sayede ailelerine ve içinde yaşadıkları topluma katkıda bulunabiliyorlar. Yayınlanan raporda “Eğitimli kız çocukları hayat kurtarabilir ve geleceği değiştirebilir derken abartmıyoruz” ifadeleri de yer alıyor. Plan International, tüm ülkelere, çocukların en az 9 yıl okula gitmeleri için ellerinden geleni yapmaları çağrısında bulunuyor. İlk yapılması gereke ise, kız çocuklarının erken yaşta evlendirilmelerini engellemek ve okulda uygulanabilecek şiddetin önüne geçmek.

 

Araştırma sonuçlarına göre Batı Afrika ülkesi Gana’da, çocukların yüzde 75’i şiddetin temel kaynağının öğretmenler olduğunu söylüyor. Ailelerin yüzde 83’ü, kızlarının okulda hamile kalmasından korkuyor. Togo’da kız öğrencilerin yüzde 16’sı sınıf arkadaşlarının hamileliklerinden öğretmenleri sorumlu tutuyor.

© Deutsche Welle Türkçe

AFP, RB/EC