Üç çocuk için Kayseri’ye özel ekip

27 Mart 2011

 

TGRT Haber / 27.03.2011

 

Kayseri’den gelen haber çok acı. Bu korkunç olayda tek teselli ise, hiç kuşkusuz zanlının yakalanması. Üç çocuğun öldürüldüğü olayı çözen ise oldukça tecrübeli bir ekip.
Konya’da 2001’de Ebru Çiftçi, 2006’da Emine Dudu Ertekin olaylarını da çözen özel ekip, üç çocuğun öldürüldüğü cinayeti bakın nasıl çözdü.

 

Tüm Türkiye seferber oldu, herkes kayıp üç çocuktan gelecek iyi haberi bekledi. Ancak kara haber 551 gün sonra geldi.
2009 yılının Ramazan Bayramı’nda, Kayseri’nin Talas ilçesinde kaybolan Ahmet Tuna Tekin ile kardeşi Dilruba Tekin ve Türkan Ay?ın, komşu kurbanı olduğu ortaya çıktı. Ancak bu acı gerçeği ortaya çıkarmak hiç de kolay olmadı.
Çocukların kaybolmasının ardından emniyet yetkilileri hareket geçti. Ancak üç küçük çocuğun akibeti bir türlü belirlenemedi.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, hemşerileri için devreye girdi ve “Katil bulunsun” dedi.
Kayseri Emniyet Müdürlüğü bünyesinde özel bir ekip kuruldu. Ancak yine çocuklara ait bir ize ulaşılamadı.
Bunun üzerine dosya, Konya’da bir çok faili meçhul cinayeti aydınlatan Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkan Yardımcısı Ercan Taştekin’e verildi. Taştekin, Konya’da birlikte çalıştığı, Şanlıurfa kadrosunda görevli bir emniyet amiri ile 3 uzman polisi daha alarak Kasım ayında Kayseri’ye gitti.
Emniyet Amiri Ertuğrul Güler, Bekir Karademir, Murat Köse, Zuhal Küçük Kılpelit, Rüştü Tınaz’dan oluşan ekibe, 3 çocuğun kaybolduğu günden beri arama çalışmalarını sürdüren 32 polis de dahil edildi.
Kayseri’ye giden özel ekip, organ mafyası başta olmak üzere her ihtimali gözden geçirdi. Organ mafyası olasılığının zayıflaması üzerine gözler pedofili, psikopati gibi olgular üzerine çevrildi. Bu profile uygun şüpheliler yakın takibe alındı. Bu noktada polis bir isim üzerinde yoğunlaştı. O isim, küçük kızlara taciz eğilimi bulunan 33 yaşındaki Uğur Veli G. idi.
Özel ekip, Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nde işçi olarak çalışan şüphelinin çocukların kaybolduğu tarihten 2 hafta sonra mahalleden taşındığını tespit etti.
Uğur Veli G’nin Almanya’da bir süre evli kaldığı, boşandıktan sonra da sınırdışı edildiği ve Kayseri7ye gelerek tek başına yaşadığı öğrenildi.
Şüphelerin Uğur Veli G. üzerinde yoğunlaşması üzerine evinde tekrar inceleme yapıldı. Gözle görülür bir şey bulunamadı. Ancak kızılötesi inceleme Türkiye’yi sarsan cinayeti çözdü. Kızılötesi ışınlarla yapılan incelemede evin duvarında kan izine rastladı. DNA testiyle kan lekesinin çocuklardan birine ait olduğu tespit edilince operasyonun düğmesine basıldı ve Uğur Veli G. katil zanlısı olarak gözaltına alındı.
Zanlı Uğur Veli G., cinayeti nasıl işlediğini itiraf etti. Bayram dolayısıyla şeker toplamak için üç çocuğun kapıyı çaldıklarını anlatan katil zanlısı, 10 yaşındaki Türkan Ay’a tecavüz ettikten sonra bıçakla Ahmet Tuna Tekin’i, kardeşi Dilruba Tekin’i ise boğarak öldürdüğünü itiraf etti. Katil zanlısı, daha sonra marketten satın aldığı iki bavulla üç çocuğun cesedini Yozgat Çayıralan’a götürüp gömdüğünü söyledi. Katil zanlısının, çocukları bayramlık elbiseleriyle gömdüğü alanda bir kaç kez piknik yaptığı da belirlendi.
Özel ekibin 124 günde 3 çocuğun katilini yakalaması, ilk günden bu yana olayı hassasiyetle takip eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü de memnun etti.
Kayseri’deki olayı aydınlatan ve özel olarak görevlendirilen dönemin Konya Asayiş Şube Müdürü Ercan Taştekin, Cinayet Büro Amiri Ertuğrul Güler ile ekibi, kaybolan çocuklar konusunda uzman.
Ekip 2001’de Şehit Sadık İlköğretim Okulu 5. sınıf öğrencisi Ebru Çiftçi ve 2006’da İbrahim Hakkı Konyalı İlköğretim Okulu öğrencisi 9 yaşındaki Emine Dudu Ertekin olayını da çözmüştü.