Tutuklama kararı orantısız olur!

4 Haziran 2013

 

Vatan / 04.06.2013

 

Başkentte yaklaşık 600 kişi gözaltında

 

Kemal Göktaş

Ankara Başsavcısı Fethi Şimşek, Ankara Emniyet Müdürü Kadir Ay, Başsavcıvekili Nuri Yiğit, Terörle Mücadele Kanunu ile görevli Başsavcıvekili Murat Esen, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’na muhalefet suçlarına bakmakla görevli savcılar, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele, Asayiş ve Güvenlik Şube Müdürlükleri yetkilileri dün Ankara Adliyesi’nde bir araya geldi. Toplantıya terör suçlarını soruşturmakla yetkili başsavcıvekili ile terörle mücadele polislerinin de katılması, bazı gruplara operasyon yapılacağı değerlendirmesine yol açtı. Bu amaçla polisin görüntüleri incelediği ifade edildi. Başkentte yaklaşık 600 kişi gözaltına alındı.

‘Öğrencilerin sınav zamanı’

Ankara 3. Sulh Ceza Mahkemesi savcılığın tutuklama talebini reddederek, öğrencileri serbest bıraktı. Mahkeme kararında tutuklama kararının orantısız olacağına vurgu yapıldı. Kararda şüphelilerin Kızılay’ın değişik yerlerinde gözaltına alındıkları ancak hangi şüphelinin ne şekilde, nerede hangi eylem içinde olduğu konusunda ayrıntılı tespit yapılmamış olduğuna dikkat çekildi. CD görüntülerinin de teşhise esas alınacak nitelikte olmadığı ifade edilen kararda öğrencilerin final sınavları döneminde olmalarının da dikkate alındığı belirtildi. Kararda tutuklamanın şüphelilerin mağduriyetine neden olabileceği ifade edildi.

46 çocuk gözaltına alınmış

Gündem Çoçuk Derneği’nin verdiği bilgilere göre, Ankara’daki gösterilerde en az 46 çocuk gözaltına alındı. 15-18 yaş grubu çocukların bir kısmı Ankara Barosu Avukat Hakları Merkezi ile Çocuk Hakları Merkezi’nin gönüllü avukatlarının yoğun çabaları sonucunda 12 saat sonra bırakıldı.