Türkiye’yi utandıran haber!

8 Ekim 2012

 

Milliyet / 08.10.2012

 

İlk defa kutlanacak olan 11 Ekim “Uluslararası Kız Çocukları Günü”nde Türkiye’nin çocuk gelin sorununa bir kez daha dikkat çekildi. İndependent gazetesine göre, Türkiye’deki çocuk gelinleri oranı yüzde 14’e ulaşıyor.

 

İngiliz gazete İndependent, “Unutulan Kızlar: 2020’ye Kadar 15 Yaşın Altı 50 Milyon Çocuk Gelin Olacak” başlıklı haberinde, hükümetlerin, BM ve yardım kuruluşlarının önerdiği bu hafta ilk defa kutlanacak “Uluslararası Kız Çocukları Günü” ne dikkat çekti.

 

“KIZLARIN ÇOCUKLUĞU ÇALINIYOR”

 

Gazeteye konuşan BM Nüfus Fonu direktörü Babatunde Osotimehin, “Bu evli olmanın ya da yetişkin olmanın ne anlama geldiğini dahi anlamayan çocukların evlendirilmesidir. Kızların çocukluğu çalınıyor. Hazır olmadan çocuk sahibi oluyorlar ve nesiller arası bir yoksulluk görüyoruz. Bu korkunç döngüyü durdurmaya ihtiyacımız var” dedi.

 

Haberde ayrıca, Bangladeş’in dünyanın en yüksek çocuk evlilik olayının yaşandığı ülke olduğuna dikkat çekilerek, çocuk yaşta evliliklerin en çok Güney Asya’da yaşandığı ve burada 18 yaşından önce evlenme oranının yüzde 46 olduğu belirtildi.

 

18 yaşın altında evlenen çocuk gelin oranının Avrupa’da en yüksek olduğu ülkelerin ise, yüzde 17 ve yüzde 14 oranıyla Gürcistan ve Türkiye olduğuna vurgu yapıldı. (ANKA)