Türkiye’nin en cesur 7 kızı

1 Kasım 2012

 

Hürriyet / 01.11.2012

 

Türkiye’de bir süreden beri can sıkıcı şeyler oluyor. Can sıkıcı, çünkü bunlar artık küçücük çocukları da içine çeken onlara ölümün soğuk nefesini hissettiren, hayatları boyunca unutamayacakları acı hatıraları küçücük beyinlerine kazıyan olaylar.

 

Öyle olaylar ki okullarını yakan, onların eğitimlerini engellemeye çalışan, okula gitmeye korkak hale getiren kirli tezgahlar.

 

Bu da yetmiyor, okullara, eğitim sistemine, öğretmenlerine saldırılara şahit olan çocuklar, öğrenciler başka günlük yaşamın kesitlerine de üzülerek tanıklık ediyor. İstanbul’da, Bursa’da Hakkari’de Yüksekova’da, İzmir’de, Ankara’da gün ortasında sokaklarda savaş manzaraları yaşanıyor.

Dediğim gibi daha da acısı bu olayların tanıkları okula gitmeye çalışan küçücük yavrular da oluyor. Daha iki gün önce İstanbul’da polisle göstericiler arasında yaşanan çatışmanın ortasında kalan baba ile kızın görüntüleri çok önemli gündemimizin arasında kaynadı gitti. Çünkü biz o sırada ulvi meselelerimizi halletmekle meşguldük. Birbirimizi diğerinin işgalinden kurtarıp karşılıklı olarak denize dökmekle meşguldük.

 

O çatışmanın içinde biber gazına maruz kalan küçük öğrenci kız ağlayarak yüzünü yıkamaya çalışıyordu. O saatte evinde hiçbir endişesi olmadan ev ödevlerine hazırlanmak yerine o biber gazının gözyaşlarında boğuluyordu.  Bugün, Hürriyet İnternet ekibindeki arkadaşlar aradı: “Metehan, Yüksekova’da yine sokak çatışmaları fotoğraf görüntüleri geliyor. İstersen bir bak. Çatışmanın ortasında kalan küçücük kız çocukları öğrenciler var. Her şeye rağmen kepenklerin kapalı olmasına rağmen, fotoğraftaki o çocuklara bir bak onlar hala okul için yollarda”

İşte sizin de gördüğünüz bu fotoğraftaki 7 kız çocuğu Güneydoğu’nun acımasız korkutucu bu ortamında tarihe geçen bir cesaret sergiliyor. Onlar Yüksekova’nın, bölgenin Türkiye’nin  herkese “PKK sen ne yaparsan yap bu eylemler ne olursa olsun, biz okula gideceğiz” diye haykıran dev kahramanları.

 

Bu çocuklar, terör örgütüne karşı özel harekat, özel kuvvetler veya zırhlı panzerlerden bile daha güçlü. 7 sembolleşecek korkusuz.

 

Tıpkı geçenlerde PKK’nın kaçırdığı öğretmenlerinin peşinden giderek onları ‘serbest bırakacaksınız’ diye haykıran o kahraman öğrenciler gibi.

 

Biz büyüdük, onlar küçük.. Ama inanın son dönemde okulları yakılan, öğretmenleri kaçırılan, okula gitmeye korkutulan bu çocukların hepimizden büyük kalpleri var.

 

Terör örgütü PKK’ya “sen ne yaparsan yap ben okula gideceğim” diye dimdik duran ve haykıran. Onları, hiçbirimizin yalnız bırakıp kepenklerin arkasına saklanmaya hakkımız yok.  Ve en az onlar kadar cesur olmayı bilerek…

mdemir@hurriyet.com.tr

twitter.com/metehan_demir