Türkiye’nin Aile Yapısı 2011 Araştırması

27 Şubat 2013

Haberler / 27.02.2013

turkiyenin aile yapisi arastirmasi 2011

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan, Türkiye Aile Yapısı 2011 Araştırması’nın doğrudan yoksulluğu tespit amacıyla yapılmadığı, görüşülen kişilerin beyanına dayalı ham verileri içerdiği ve ham veriler üzerinden değerlendirme yapılmasının…

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan, Türkiye Aile Yapısı 2011 Araştırması’nın doğrudan yoksulluğu tespit amacıyla yapılmadığı, görüşülen kişilerin beyanına dayalı ham verileri içerdiği ve ham veriler üzerinden değerlendirme yapılmasının doğru olmadığı bildirildi.

 

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, bazı basın yayın organlarında araştırma sonuçlarıyla ilgili gerçek dışı yorumların yer aldığı bildirildi.

 

Araştırmanın ilkinin 2006’da, ikincisinin 2011’de yapıldığı hatırlatılan açıklamada, araştırmaların temel amacının Türkiye‘de aileye dair dönüşüm ve eğilimlerin tespit edilerek, geliştirilebilecek sosyal politikalara rehberlik etmek olduğu belirtildi.

 

“Araştırma doğrudan yoksulluğu tespit amaçlı olmadığı gibi yoksulluk araştırmasının sistematiğine göre yapılmamış olup; sadece görüşülen kişilerin beyanına dayalı ham verileri içermektedir” ifadelerine yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

 

“Sosyo-ekonomik statüyü belirlemek için ailelere altı başlık altında sorular sorulmuş ve üçlü (üst, orta, alt) bir endeks hesaplamasına gidilmiştir. Araştırmanın yayınlanan raporunun 138 – 148. sayfaları arasında ayrıntılı olarak açıklanan hesaplamaya göre, endekse konu olan her bir başlık yalnız başına bilimsel ölçüm veya tespit kabul edilemez. Dolayısıyla sadece bu ham veriler üzerinden değerlendirme yapılması doğru değildir. Aksi takdirde yorumlardan da görüleceği gibi ülke gerçeklerinden uzak yoksulluk değerlendirmeleri yapılabilmektedir.

 

Türkiye‘de yoksulluğu tespit eden uluslararası standartlara sahip araştırma; Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan Hanehalkı Bütçe Araştırması’dır. Bu araştırmada uluslararası geçerliliği olan veri toplama araçları ve yöntemleri kullanılmakta; kişilerin gelir ve tüketimine ilişkin verileri diğer OECD ülkelerinde olduğu gibi, detaylı sorular üzerinden değerlendirip hesaplanmaktadır.”

 

-“Yoksulluk oranları artmamış, hızlı bir şekilde azalmıştır”-

 

TÜİK’in son yoksulluk araştırma sonucuna da yer verilen açıklamaya şöyle devam edildi:

“Yoksulluk oranları artmamış, bilakis hızlı bir şekilde azalmıştır. Buna göre, Türkiye‘de kişi başına günlük bir doların altında gelirle yaşamak durumunda olan kimse kalmadığı gibi diğer uluslararası yoksulluk göstergeleri olan 2.15 dolar ve 4.3 dolar gelirin altında yaşamak durumunda olan toplum kesimi oranı, asgari seviyeye düşürülmüş olup, uygulamakta olduğumuz aile odaklı sosyal politikalarla bu kişilere de birer birer ulaşılarak, yakın gelecekte bu oranlar da sıfırlanacaktır.”

 

Muhabir: Sarp Özer

Yayıncı: Ertuğrul Cingil – Ankara