Türkiye’deki çocukların durumu BM gündeminde

30 Mayıs 2012

 

FiratNews / 30.05.2012

ANF

 

Cenevre – Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Komitesi’nin 29 Mayıs’ta Cenevre’de başlayan oturumlarında Türkiye raporunun da görüşüleceği öğrenildi.

BM Çocuk Hakları Komitesi’nin 60’ıncı oturumları 15 Haziran’a kadar sürecek. Wilson Palace’ta başlayan komitenin oturumlarının gündeminde 7 ülke hakkındaki raporlar var.

Kıbrıs, Vietnam, Türkiye, Nepal, Avustralya, Yunanistan ve Cezayir raporlarının incelenecği oturumlarda, bu devletlerde BM çocuk hakları anlaşmalarının yürürlüğe girme prosedürleri değerlendirilecek. Her devletin periyodik raporlarına komitenin soruları yöneltilecek.

Nepal’in raporu özellikle çocuk ticareti, fuhuş ve çocuk pornografisi yönünden ele alınırken, Avustralya ve Yunanistan’ın opsiyonel protokol raporlarında çatışma alanlarında etkilenen çocukların durumları gündeme gelecek.

Türkiye’nin raporu ise 1 Haziran’da görüşülecek. Alınan bilgilere göre devletin raporu çocuk haklarını koruma sürecinde Kürt çocuklarının dil, kültür, eğitim ve kimlik haklarını tanımıyor, bunu da Lozan anlaşmasının maddelerine dayandırıyor.

Kürt organizasyonlar TMK mağduru çocukların da gündeme getirilmesini istiyor. Halen Türkiye cezaevlerine yüzlerce çocuk tutuklu bulunuyor. İHD’ye göre 2011 yılı sonu itibariyle cezaevlerinde 2 bin 309 çocuk bulunuyordu ve bunların yüzde 90.94’ü herhangi bir mahkumiyet almamış tutuklu durumundaydılar. Bu liste geçen her gün kabarıyor. Mersin’de 15 çocuğun daha tutuklandığı haberi geldi. Ayrıca Pozantı cezaevindeki insanlık dışı uygulamalar da halen gündemdeki yerini koruyor.

Aralarında Cenevre Kürt İnsan hakları Merkezi ve CENİ Kürt kadın Barış Bürosunun da bulunduğu bir çok sivil toplum örügüt, Türkiye’de Pozantı Cezaevi başta olmak üzere sistematik olarak çocuklara, cinsel taciz, tecavüz ve işkence uygulandığını belirterek BM çocuk Komitesini acil harekete geçerek önlem almaya çağırdı.

ANF NEWS AGENCY