Türkiye’de Erken Yaşta Evlilik Oranı; Yüzde 32

30 Mart 2013

 

Haberler / 30.03.2013

Doğan Haber Ajansı

 

Diyarbakır’da düzenlenen ‘Erken Yaşta Evlilik Çalıştayı’na katılan Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hafize İpek, Türkiye’de erken yaşta evlilik oranının yüzde 32 olduğunu söyledi.

Diyarbakır‘da düzenlenen ‘Erken Yaşta Evlilik Çalıştayı’na katılan Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hafize İpek, Türkiye‘de erken yaşta evlilik oranının yüzde 32 olduğunu söyledi.

 

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü’ne bağlı Diyarbakır Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi (DİKASUM), ‘Erken Yaşta Evlilikler Çalıştayı’ düzenledi. Çalıştaya, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Hafize İpek, DİKASUM çalışanları ve kadınlar katıldı. Büyükşehir Belediye Başkan Vekili İpek, toplumun can alıcı konularından ‘çocuk gelinleri’ tartışma ve konuşmak için bir araya geldiklerini, çocuk evliliklerini önleyebilmek için neler yapılabileceği, farkındalık yaratmak amacıyla uygulanacak yöntemleri ve deneyimlerin paylaşılacağını ifade etti. Kadın çalışmalarının bu konudaki çabalarına karşın Türkiye‘deki bu toplumsal yaranın kanamaya devam ettiğini söyleyen İpek, şöyle dedi:

“Çocuk gelinler, sokakta yaşıtlarıyla oynarken eve alındı. Bu kez oynayacakları evcilik arkadaşlarıyla oynadıkları kadar sevimli olmayacaktı. Parmaklarına takılan halkayı boynuna ve bedenine vurulmuş bir zincir gibi ömür boyu taşıyacaklardı. Çocuk gelin oldukları yetmez gibi ellerinden alınan oyuncak bebek yerine gerçek bebek verildi. Kendileri çocukken, çocuk sahibi oluverdiler. Bu küçük kadınlar sessizce boyun eğdikleri hayatlarını sessiz çığlıklarıyla sürdürmeye devam etti.”

Çocuk gelinlerin sadece Türkiye‘de değil, dünyada çözüm üretilmeye çalışılan önemli adaletsizlik sorunu olduğunu belirten İpek, şöyle devam etti:

 

“Dünyada her yıl yaklaşık 14 milyon kız çocuğu henüz oyun oynayacak yaştayken evliliğe adım atıyor. Türkiye genelinde 18 yaşından önce evlenen kızların oranı yüzde 32. Yani her 3 kadından 1’i 18 yaşından önce evlendiriliyor. Kız çocukları fiziksel ve duygusal açıdan yara alıyor. Aile içi şiddete maruz kalıyorlar, eğitimden uzaklaştırılıyor, ekonomik ve sosyal haklardan mahrum bırakılıyorlar.”

 

Sosyolog Pervin Yetiz, Birleşmiş Milletler’in 2000 yılında yaptığı bir araştırmayı hatırlatırken, araştırmaya göre gelişmiş ülkelerde erken yaşta evlilik oranının düştüğü, az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerde bu oranın yükseldiğini belirtti. Yetiz, buna örnek olarak İsveç‘te yüzde 0.4, Finlandiya ve Fransa‘da yüzde 0.6 olduğu halde Mısır‘da yüzde 15.9, Şili‘de yüzde 11.7 olduğunu söyledi. Çocuk yaşta evliliklerin dünyada en çok doğu, Orta ve Batı Afrika‘da ile Güney Asya‘da rastlandığını ifade eden Yetiz, şunları söyledi:

 

“Örneğin Nijer‘de yüzde 61.9, Demokratik Kongo Cumhuriyeti‘nde de yüzde 74.2, Afganistan‘da yüzde 15.7, Bangladeş‘te yüzde 51.3’tirö Türkiye‘de resmi rakamlara göre erken evliliğin yüzde 15.5 olduğunu belirten Yetiz, “Dini nikahlıların oranı ve nikahsızların oranını eklediğimizde Türkiye‘de en az yüzde 30-35 oranlarında erken yaşta evlilik olduğunu söyleyebiliriz.” – Diyarbakır