Türkiye Çocuk Kurultayı başladı

11 Şubat 2012

Zaman / 11.02.2012

 

AA
Mutlu Çocuklar Derneğince Sosyal Bilimler Lisesi öğrencilerine yönelik düzenlenen ”Cumhuriyetin 100. Yılında Türkiye Hayalleri” konulu Türkiye Çocuk Kurultayı başladı.

 

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Salih Çelik, Barolar Birliği Oteli’nde ”Mutlu Çocuklar Projesi” kapsamında düzenlenen ve 2 gün sürecek kurultayın açılışında yaptığı konuşmada, eğitimin, cahillik ve yoksulluğun tek ilacı olduğunu söyledi.

 

Bakanlığın ”Ben yaptım oldu” anlayışına sahip olmadığını, çalışmalarını 2002’den beri sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte yaptığını ifade eden Çelik, 2002’den 2011 yılına kadar eğitimde kapasite oluşturmaya çalıştıklarını belirtti.

 

Okul öncesi eğitimde 2002 yılında yüzde 11 olan okullaşma oranının 72 ayda yüzde 67’ye ulaştığını bildiren Çelik, temel eğitimde oranın yüzde 98, ortaöğretimde ise yüzde 85’e yükseltildiğini bildirdi. Avrupa Birliği ülkelerinin dahi Türkiye’nin eğitim sistemindeki başarı öyküsünü merak ettiğini dile getiren Çelik, Türk eğitim sisteminde bugün kapasite yerine kalitenin konuşulduğunu söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in göreve gelmesinin ardından bakanlığın teşkilat yapısında değişikliğe gidildiğini anlatan Çelik, bu şekilde mali ve insan kaynaklarının daha iyi kullanılmasının sağlandığını kaydetti.

Fatih Projesi’ne de değinen Çelik, pilot uygulaması yapılan projenin altyapısının, 4 yılda 20 milyon öğrenciyi, 55 bin okulu kapsayacak şekilde hazırlandığını ifade etti.

 

Mutlu Çocuklar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sevgi Mermerci ise çocukların kurultayda hayalleri hakkında konuşup, sorunlar hakkında çözüm önerileri sunacaklarını ayrıca çocuk ve sağlık, eğitim, bilim, spor, demokrasi konularında neler yapılabileceğinin değerlendirilmesinin amaçlandığını, ardından Türkiye bildirgesinin hazırlanmasının öngörüldüğünü bildirdi.

Derneklerinin geleceğe umutla bakabilen, bilinçli, sağlıklı, girişimci ve özgüven sahibi mutlu çocukların yetişmesine katkı sağlamayı hedeflediğini ifade eden Mermerci, bu kapsamda eğitim, sağlık ve çocuk hakları alanında yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

 

-Dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi-

 

Programda, çocuk ve sağlık, çocuk ve demokrasi, çocuk ve eğitim, çocuk ve bilim, çocuk ve spor konularında yapılan bildiri yarışmasında dereceye giren Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri, sunumlarını yaptı. Ardından şiir yarışmasında dereceye giren öğrenciler, şiirlerini okudu.

Daha sonra, bildiri dalında birinci olan Eskişehir Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Sümeyye Savun, şiir dalında birinciliği kazanan Karaman Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Nur Çağıl Uzman ile resim dalında birinci olan Burdur Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Gülsüm Ceren Durgun ile dereceye giren diğer öğrencilere ödülleri verildi.

 

Kurultaya katılan öğrenciler ile okulların yetkililerine de plaketleri takdim edildi.

 

-”Başarı Yolculuğu Paneli”-

 

Kurultay kapsamında milli halterci Halil Mutlu, sinema sanatçısı Cüneyt Arkın ile AKUT Başkanı Nasuh Mahruki’nin katılımıyla ”Başarı Yolculuğu Paneli” düzenlendi.

Cüneyt Arkın, yaptığı konuşmada, çok çocuklu bir ailenin üyesi olarak köyde dünyaya geldiğini, bozkırda büyüdüğünü söyledi. Hayatında başarı yolundaki ilk adımın, ailesine maddi katkı sağlamak için ”bostan bekçiliği” yapması olduğunu dile getiren Arkın, bir kulübede iki köpeğiyle bekçilik yaparken birçok şeyi düşünme fırsatı bulduğunu belirtti.

 

”Bozkırda insan tabiatın bir parçası olmak yerine kendisi oluyor” diyen Arkın, bunun kendi iç dünyasını güzelleştirdiğini anlattı.

 

İstanbul’a gelişinin öyküsünü de anlatan Arkın, ”Bir han odasında 3 işçiyle birlikte kaldım. Hem çalıştım hem okudum. Asker oldum, Anadolu’ya doktor olarak gittim. Beyin yapısına ilgim vardı. Nöroloji ihtisası yapmak için kadro beklerken Halit Refiğ ile karşılaştım. Bana film teklif etti. İstanbul’da kalmak için para gerekiyordu. Teklifini kabul ettim. Ardından yeni teklifler geldi. Ben hala kadro bekliyordum ama sonra bir uyandım Cüneyt Arkın olmuşum’ diye konuştu.

Filmlerindeki roller için sirklere gidip at üzerinde yapılan hareketleri izlediğini, 6 yıl karate çalıştığını ve siyah kuşak aldığını dile getiren Arkın, başarı için çok çalışmak gerektiğini söyledi.

Türkiye’deki eğitim sistemini eleştiren Arkın, çocuklara ”üniversitede normal eğitiminizi alırken aynı zamanda ilgi duyduğunuz konularda mutlaka kendinizi yetiştirin. Bu size büyük kazanç sağlayacaktır” dedi.

 

-”Fırsatların farkına varmak için gözünüzü açık tutun”-

 

Nasuh Mahruki ise profesyonel sporcu olduğunu belirterek, ”Mümkün olduğunca erken yaşlarda kendinizi tanımanız, hangi konularda rekabet avantajınız olduğunu öğrenmeniz önemli. Neyi yapmak beni mutlu eder? Bu sorunun cevabını erken yaşta vermek lazım” diye konuştu.

Bu sorulara cevap verebilmenin yolunun ise aktivitelere katılmak, deneyim kazanmak olduğunu vurgulayan Mahruki, öğrencilere mutlaka okuldaki sosyal aktivitelere, kulüplere katılmaları önerisinde bulundu.

 

Üniversite yıllarının gençlerin kendisini tanıması için iyi bir fırsat olduğunu dile getiren Mahruki, ”Burada bir alanda uzmanlaşmanız gerekiyor. Bu ya sevdiğiniz iş olmalı ya da yaptığınız işi sevmelisiniz. Sevmeden başarılı olmak mümkün değil. Hayat bazen sevmediğiniz işi yapmaya zorluyor ama öyleyse de gözünüz hep kapıda olsun. Fırsatları değerlendirin” dedi.

 

Çok çalışmadan başarının mümkün olamayacağını dile getiren Mahruki, sadece eğitime, zekaya güvenerek başarılı olunamayacağını söyledi. Mahruki, ”Farkı yaratan, sizinle aynı alanda bulunanlardan daha çok ve daha organize çalışmak. Türkiye’de dağcılıkla ilgili kimsenin yapamadıklarını yaptım. Bunun nedeni daha çok antrenman yapmış olmam, yeteneklerimi geliştirmem. İşin hazırlık kısmı çok önemli” şeklinde konuştu.

 

İnsanların başkalarıyla değil kendisiyle yarış içinde olması gerektiğini dile getiren Mahruki, gençlere hedef seçmelerini ve bunun ardından kararlılıkla, inatla gitmelerini, fırsatların farkına varmaları için de gözlerini açık tutmalarını tavsiye etti.

 

Halil Mutlu da haltere başlamasının hikayesini anlatarak, ”Aslında isteyerek başlamamıştım bu işe ama hayatımda karşıma hep doğru hocalar çıkmış demek ki. Doğru insanlar ile karşılaştığım için de doğru işler yaptığıma inanıyorum” dedi.

 

Bir dönem dopingden 2 yıl ceza aldığına değinen Mutlu, bu dönemde zaman bulamadığı için uzattığı üniversiteyi bitirdiğini ifade etti. Mutlu, ”Olumsuz bir olayı, olumlu hale çevirdim. Zaten haklıysanız, bunu er ya da geç zaman gösteriyor. Ben sadece elimden geldiğince en iyisini yapmaya, temiz kalmaya çalıştım. Siz de öyle yapın” diye konuştu.

 

Daha sonra Arkın, Mahruki ve Mutlu, katılımcıların sorularını yanıtladı.