Türk çocuk oyunları İtalyanlara öğretilecek

22 Ekim 2013

Hürriyet / 22.10.2013
AA

Denizli’de bir ilkokul öğrencileri AB Bakanlığı bünyesinde yürütülen çalışma ile çocuk oyunlarını İtalyan öğrencilere gösterecek.

Denizli 19 Mayıs İlkokulu öğrencileri, “Avrupa Birliği Kültürel Etkileşim ve Çocukluk Dönemi Oyunları Projesi” kapsamında “yakar top”, “dokuztaş” ve “ev alma” adlı çocuk oyunlarını İtalyan öğrencilere öğretecek. Okul müdürü Zeki Budak, İtalya, Slovakya ve Polonya’dan okullarla Avrupa Birliği “Kültürel Etkileşim ve Çocukluk Dönemi Oyunları” projesi hazırladıklarını bildirdi.

Çocuklarla özdeşleşen fakat son yıllarda isimleri bile hatırlanmakta güçlük çekilen oyunların zihinlerde yeniden yeşermesini hedeflediklerini belirten Budak, şöyle konuştu:
“Proje kapsamında 3 öğretmen ve 5 öğrenci yarın İtalya’ya gidecek. Verona ve Bosco şehirlerinde 4’üncü sınıf öğrencileriyle buluşan olan öğrencilerimiz yakar top, dokuztaş ve ev alma oyunlarını bu ülkedeki yaşıtlarına öğretecek. Amacımız, çocuklarımızın farklı kültürlerle tanışmalarını, kendi atalarının oyunlarını farklı kültürden olan yaşıtlarına öğretme, onların da oyunlarını öğrenme gururunu bir arada yaşatmaktır. Bu proje ile popüler Türk oyunlarından üç oyunun proje kapsamında tüm yönleriyle tanıtılması kararlaştırılmıştır. Ayrıca ev alma oyunu MEB tarafından 2013 yılında serbest etkinlik olarak müfredata alındı, bu çalışma projemize olumlu bir katkı sağlamıştır.”

Proje koordinatörü İsmet Yürek de 24 bin avro destekli projede en önemli amacının öğrencileri unutulmaya yüz tutmuş oyunları yeniden öğrenerek bilgisayara bağımlı olmalarından kurtarmak olduğunu söyledi.