Tüm birimlerin dikkatine: İnsan haklarına saygı

14 Kasım 2011

 

NTVMSNBC / AA / 14.11.2011

 

Bursa’da görevli polisler yaklaşık 15 aydır her sabah güne, İl Emniyet Müdürü Halil Yılmaz’ın, talimatı doğrultusunda telsizden okunan “İnsan haklarına saygı” içerikli mesajla başlıyor.

 

BURSA – Türkiye’de sabah ve akşam saatlerinde nöbet değişimi yapan emniyet teşkilatı üyeleri, tüm grup amirlerinin anonslarıyla mesaiye başlıyor. Bu sayede hem bir grubun sağlıklı bir şekilde nöbeti bitirdiği belirlenirken, aynı zamanda diğer grubun görevine yeni başladığı tespit ediliyor. Bursa’da bu değişim sırasında özellikle sabahleyin yapılan anonslar ise Türkiye’deki diğer illerden farklı. Hukukçu kimliği ile tanınan Bursa Emniyet Müdürü Halil Yılmaz’ın tüm teşkilata, güne başlarken ezberlettiği anonsta çok farklı bir polis kimliği var. Telsizden yapılan anonsta ilk mesajın, “insan haklarına saygı” olması takdir topluyor.

 

Halil Yılmaz’ın talimatı doğrultusunda her sabah polis telsizinden okunan anons şu şekilde:

“İnsan haklarına saygılı, yetkilerini en doğru şekilde kullanarak hizmet üreten, yeşil Bursamızı seven ve Bursalılarca sevilen, bu şerefli mesleğe gönül veren tüm personelimize sayın 3310 (Emniyet Müdürü) kazasız, iyi görevler diler.”

İl Emniyet Müdürü Yılmaz, AA muhabirine, bu anonsların emniyet teşkilatında bir gelenek olduğunu belirterek, “Sabah ve akşam, yani grupların görev değişimi yaptığı saat dilimlerinde haber merkezi, emniyet müdürünün daha önceden vermiş olduğu talimata göre çalışma arkadaşlarını selamlarlar. Onlara hayırlı vazifeler dilerler. Dikkatli olmaları konusunda da uyarıda bulunurlar. Bu geleneksel çalışma yöntemi devam ediyor” diye konuştu.