Toprak bebek ölümden döndü

9 Aralık 2013

Milliyet / 09.12.2013

Toprak bebeği komaya sokan beynindeki hastalığı ameliyatla yok edildi. Küçük kız sağlığına kavuştu

İZMİR DHA
Anne karnındayken, 40 binde bir görülen ‘Dandy-Walker kusuru’ (beyinciğin orta kısmının olmaması) tanısı konulan, zekâ geriliği görülmeyen yüzde 40’lık şanslı grupta doğan 16 aylıkToprak Karakaya, hidrosefali (kafada su toplanması) gelişmesi üzerine komaya girdi.

Artık eskisi gibi
Toprak bebek, İzmir Kent Hastanesi’nde kafatasında açılan minik delikten girilerek yapılan neştersiz ameliyatla normale dönerken, Beyin Cerrahı Prof. Dr. Yusuf Erşahin, “Toprak’a endoskopik tedavi uyguladık, bu yöntemin sonuçları yüz güldürüyor, sağlığı çok iyi” diye konuştu.
Öte yandan anne Karakaya, hamileliğinde bu hastalık tanısı konulduğunda her şeyi kabullenerek, razı olarak bebeğini doğurmaya karar verdiğini söyledi. Toprak’ın bu ameliyata kadar herhangi bir sağlık sorunu olmadığını, yaşıtları gibi koşup oynadığını, zekâsında daproblem olmadığını belirten Şenay karakaya, “Ancak elleri kolları kasılmaya, gözleri kaymaya başlayınca şüphelendik. Çocuk doktorumuz Toprak’ın rahatsızlığını biliyordu. Bize, ‘Beyninde basınç var, bebek gidiyor, sonuna gelmiş’ dedi. Kızım ölümden döndü, şimdi eskisi gibi, çok mutluyuz” dedi.