Toplumsal Olaylarda Şiddeti İzleyen Çocuklar Korunmalı

11 Temmuz 2013

Bianet / 11.07.2013

Türk Psikologlar Derneği ve İstanbul Bilgi Üniversitesi çocukların basında ve sosyal medyada yer alan şiddet içerikli programlardan korunması gerektiğini vurguladı, ebeveynlere öneriler getirdi.

İstanbul – BİA Haber Merkezi

Türk Psikologlar Derneği ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Çocuk-Ergen Alt-Dal Programı çocukların şiddet içeren olaylardan korunması hakkında öneriler de içeren bir bilgilendirme yayınladı.

Çocukların etraflarında kaygı ve gerginlik yaratan her tür olaya karşı oldukça hassas olduklarının hatırlatıldığı “uyarı”da, Gezi sürecindeki polis şiddetine şahit olan çocukların olumsuz etkilenebileceği anlatıldı.

Çocukların olan biteni kendilerine özgü bir şekilde yorumlayabileceklerine dikkat çekildi.
“Gösteri, miting gibi toplumsal olaylarda polisin güç kullanımı ve bu konuda yoğun eleştirinin hedefi olması ise, çocuklar için özellikle zorlayıcı olabilir.

“Özellikle, okul öncesi dönemde çocuklar insanları iyiler-kötüler olarak keskin bir ayrım içinde algılar ve anlamlandırırlar.

“Bu anlam dünyasında ebeveyn, öğretmen, polis gibi otorite figürleri genel olarak iyi, doğru ve çocuğu koruyacak olan figürler olarak belirir.

“Bu imajın zedelenmesi, çocukta genel olarak bir güvensizlik hissi, kendisinin de sert bir şekilde cezalandırılacağı korkusu yaratabilir.”

Okul çağındakiler

Bilgilendirmede çocukların okul çağıyla birlikte iyi ve kötü ayrımlarını biraz daha bütünleştirebilecekleri ve daha gerçekçi düşünebilecekleri de belirtildi.

Yetişkinlerin sakinleştirici açıklamalara yapmaya dikkat etmesi önerildi.

“Yaşanan olaylarla ilgili çocuklarınızı dikkatle takip etmek ve çocukların sorularını cevaplarken yorumlarımızı yaşlarına uygun bir düzeyde tutmak, samimi ama sakinleştirici açıklamalar yapmaya çalışmak önemli olacaktır.”

Konuşun, dinleyin

Ayrıca internet ve basında yayınlanan haberlerin çocukların duygusal ve davranışsal sorunlar yaşamasına sebep olduğu da hatırlatıldı.

“Özelikle içinde bulunduğumuz bugünlerde çocukların şiddet içerikli programlardan korunmaları gerekmektedir” denildi.

Çocukların şiddet içerikli olayları herhangi bir şekilde izlemeleri durumunda bu olaylar hakkındaki duygu ve düşüncelerinin sorulması gerektiği ve zorlamadan konuşmaya teşvik edilmesinin önemine dikkat çekildi. (YY)

Çocukların şiddet içeren olaylardan korunması hakkındaki önerilere ve daha kapsamlı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.