TİHV: Devlet 11 Yılda 241 Çocuk Öldürdü

10 Haziran 2011

Bianet / 10.06.2011

TİHV’nın raporuna göre, cezaevlerinde, faili meçhul cinayetlerde, gözaltında, kara mayınları nedeniyle, yargısız infazlarda, gösterilerde ve “dur ihtarına” uymadığı gerekçesiyle 1999’dan bu yana 241 çocuk öldürüldü.
Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın (TİHV) 1999-2011 arasındaki çocuk ölümlerini derlediği raporuna göre, çocukları en çok kara mayınları öldürüyor. 1999’dan 2011’in Haziran ayına dek kara mayınları nedeniyle 128 çocuk hayatını kaybetti. En küçük kurban, 2006’da faili meçhul cinayette yaşamını yitiren 6 aylık Şilan Demir.

TİHV’ndan Evren Özer’in hazırladığı rapora göre, cezaevlerinde 20, faili meçhul cinayetlerde 18, gözaltında 3, kara mayınları nedeniyle 128, yargısız infazda, gösterilerde ve “dur ihtarına uymadığı” gerekçesiyle 72 çocuk yaşamını yitirdi.

Raporda, çocukların hayatı kaybettiği olaylardan bazılarına da yer verildi:

12 yaşındaki Uğur Kaymaz, Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 21 Kasım 2004’te gecesi polislerin düzenlediği operasyonda babası Ahmet Kaymaz’la birlikte öldürüldü. Uğur Kaymaz’ın bedeninden 13 kurşun çıkarıldı. Resmi açıklamada, Uğur ve Ahmet Kaymaz’ın “terörist” oldukları, yanlarında otomatik silahlar bulunduğu iddia edildi. Ancak yanlarında silah bulunduğuna dair herhangi bir delil yoktu.

Feshedilen Demokratik Halk Partisi (DEHAP) üyesi Selahattin Aksu ve 7 yaşındaki kızı Rozerin Aksu, 3 Haziran 2006’da Mardin’in Kızıltepe ilçesine bağlı Yaşar köyünde öldürüldü. Köyde mevsimlik işçi olarak çalışan Aksu, akşam saatlerinde kızıyla birlikte tarlaya gitti. Köylüler, tarladan silah sesleri duyduğunu söyledi. Aksu ve kızının cesetleri, sabah saatlerinde sulama kanalının yanındaki küçük bir kulübede bulundu. Selahattin Aksu ve Rozerin Aksu’nun yakın mesafeden ateş edilerek öldürüldüğü açıklandı. Bölgede yapılan incelemede, uzun namlulu silahlara ait 87 kovan ile 5 patlamamış mermi bulundu.
Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde 9 Ekim 2009’daki protesto gösterilerine müdahale eden kolluk kuvvetlerinin attığı gaz bombası, annesiyle balkonda oturan 1.5 yaşındaki Mehmet Uytun’u ağır yaraladı. Uytun, beyninde darbeye bağlı ödem oluşması sonucu 19 Ekim 2009’da tedavi gördüğü Diyarbakır’daki Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yaşamını yitirdi. (AS)

Raporun tamamını okumak için tıklayın.