Terörün okulları hedef alması

11 Ekim 2012

 

Milliyet / 11.10.2012

 

Milli Eğitim Bakanı Dinçer: ”Terörün, okulları hedef alması çok açık bir şekilde hiçbir beşeri değere sahip olmadığını, ahlaki herhangi bir unsur taşımadığını da bize gösteriyor”

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, ”Terörün,  okulları hedef alması çok açık bir şekilde hiçbir beşeri değere sahip olmadığını,  ahlaki herhangi bir unsur taşımadığını da bize gösteriyor” dedi.

Bakan Dinçer, ”Okullar Hayat Olsun Projesi” kapsamında, Özdemir Gürocak  İlkokulu’nu ziyaret ederek, ”Zenginleştirilmiş Kütüphane”nin açılışını yaptı.

 

Kütüphaneyle ilgili bilgi alan Dinçer, öğretmenlerle bir süre sohbet  etti. Dinçer, kütüphanenin yapılmasına katkıda bulunan hayırsever Hasan Öztürk’e  de teşekkür belgesi verdi.

 

Çocuklarla yakından ilgilenen Dinçer, daha sonra gazetecilerin sorularını  yanıtladı.

 

Askeri liselerdeki müfredat değişikliğine ilişkin Dinçer, askeri  okulların yöneticileri ve öğretmenleriyle Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın  çalışma yürüttüğünü, uygun görülen dersler hesap edilerek hazırlanacak programın  tamamlanmasının ardından kamuoyuyla paylaşılacağını bildirdi.

-”Bu tip taleplere cevap verme şansımız hiçbir zaman yok”-

Bir milletvekilinin tanıdığının ateşe olarak atanması talebine ilişkin  iddiaların hatırlatılması üzerine Dinçer, uluslararası alanda görev yapacak  eğitim müşavirleri ve ataşelerin zaten belirli bir kadro ilanına yapılan müracaat  sonrası ciddi ve uzun bir sürecin ardından atandığına dikkati çekti.

 

Dinçer, ”Eskiden nasıl yapılıyorsa şimdi şartlarını biraz daha  ağırlaştırarak uygulamaya koymuştuk. Dolayısıyla bu tip taleplere cevap verme  şansımız hiçbir zaman yoktu” dedi.

 

Şırnak ve Diyarbakır’da okullara yönelik terör saldırılarını da  değerlendiren Dinçer, saldırıları şiddetle kınadığını ve yapanları lanetlediğini  dile getirdi.

 

Savaşlarda bile hastanelere, okullara ve camilere saldırılmayacağını  belirten Dinçer, buraların beşeri değerlerin tesis edildiği yerler olduğunu,  okullarda çocukların, masum insanların eğitildiğini söyledi.

 

Dinçer, sözlerini şöyle sürdürdü: ”(Terör örgütü) Çaresizce, umutsuzca eğitimi engelleyecek bir çaba  içerisine girmiş görünüyor. Doğrusu bunu hiçbir çıkar yol olduğu kanaatini  taşımıyorum ve bu sebeple de bunu yapanlara bir an önce bu tip eylemlerden  vazgeçmelerini tavsiye ediyorum. Hatırlarsanız Şemdinli’de ikinci kez okul  bombalandıktan veya yakıldıktan sonra velilerimiz tepki gösterdiler. Tepki  gösteren velilerimize teşekkür ediyorum. Hakikaten okullarına sahip çıkmışlardı.  Dün yine Diyarbakır’da yapılan saldırıda öğretmenlerimiz karşı koydular ve okulun  kundaklanmasına izin vermediler. Bu vesileyle ben hem okullarımıza geçmiş olsun  diyorum, okul yöneticilerimize ve öğretmenlerimizi tebrik ediyorum. Münhasıran  Gülay öğretmeni, Yusuf öğretmeni, Sait hocayı ve Okul Müdürü Hanefi’ye, hepsine  hem geçmiş olsun diyor hem de ayrıca tebrik ediyorum. Onlar okullarına sahip  çıktılar. Gördük ki eğer veliler öğrenciler, öğretmenler okullarına sahip  çıkarlarsa hiçbir terör bize etki yapamaz. Bu vesileyle tekrar öğretmenlerimize  teşekkür ediyor ve geçmiş olusun diyorum.”

 

Okul projesi kapsamında, bütün okullarda emniyet güçlerinin bulunduğunu,  gerekli durumlarda da ek tedbirlerin alındığını dile getiren Dinçer, ”Okulları  çok fazla güvenlik tedbirleriyle boğmak da çok doğru olmaz kanaatindeyim. Bu  sebeple ihtiyaç duyuldukça gerekli tedbirleri almaya devam edeceğiz” dedi.