Tercih çocukların

27 Eylül 2012

 

Milliyet / 27.09.2012

 

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, “Biz çocukların ilgi ve isteklerinin esas alınmasını kritik görüyoruz. Bunun dışında bir uygulama yapan olursa ona izin vermeyeceğiz. Bunlar kısmi hadiseler” diye konuştu.

 

ANKARA Milliyet

 

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, “öğrencilerin genel liselerdeki kontenjanların dolmasından dolayı imam hatip liselerine yönlendirildiği” yönündeki iddialara, “Biz, bakanlık olarak okul ve ders tercihlerinde çocukların ilgi ve isteklerinin esas alınmasını kritik görüyoruz. Bunun dışında olacak her türlü şey bizim müsamahamızın ve politikamızın dışında bir uygulamadır. Öğrencilerimiz herhangi bir okulu veya dersi tercih etmemişlerse idari olarak kimsenin onlara belli bir yönü gösterme hakları yoktur. Böyle bir uygulama yapan olursa ona izin vermeyeceğiz. Bu kısmi hadiselerin genelleştirilmemesi gerektiğini düşünüyorum” karşılığını verdi.
Dinçer, dün Başkent Öğretmenevi’nde düzenlenen, “Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödül Töreni”nin ardından soruları yanıtladı. “Öğrencilerin genel liselerdeki kontenjanların dolmasından dolayı imam hatip liselerine yönlendirildiği” yönündeki iddiaların sorulması üzerine Dinçer, bakanlık olarak okul ve ders tercihlerinde çocukların ilgi ve isteklerinin esas alınmasının kendileri için kritik olduğunu söyledi. Dinçer, “Bunun dışında olacak her türlü şey bizim müsamahamızın ve politikamızın dışında bir uygulamadır. Böyle bir uygulama yapan olursa ona izin vermeyeceğiz. Bunların çok kısmi hadiseler olduğunu düşünüyorum. Bu kısmi hadiselerin genelleştirilmemesi gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

‘Spekülasyonlar doğru çıkmadı’
Seçmeli derslerin tercih oranlarına ilişkin bir soru üzerine Dinçer, şunları kaydetti: “Seçimlik dersler açısından baktığımızda aslında bu uygulamalara dahil politikalarımızın kamuoyunda paylaştıktan sonra bugüne kadar yapılan spekülasyonların hiçbirinin isabetli olmadığını ve toplumdaki genel sağduyuyu yansıtmadığını görüyorsunuz. Çocuklarımızın neye ilgisi var, toplum neyi daha çok tercih ediyor seçimlik dersler de bize bunu gösterdi. Bu açıdan bundan sonra spekülasyon yapıp birtakım tahminler üzerinden Milli Eğitim Bakanlığı’nın politikalarını değerlendirmemek gerektiği kanaatindeyim.”