Teneffüs uzun sürmesin!

3 Ekim 2011

NTVMSNBC / 03.10.2011

PKK kaçırdığı 12 öğretmeni bırakmazken bölge halkı endişeli: Bölgede öğretmen açığı azalmışken kaçırma olayları son bulsun…

İSTANBUL – Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) ve Seviye Belirleme Sınavı’nda (SBS) performansını arttırırken üniversiteleriyle de eğitim atılımı yapan Güneydoğu, şimdi kaçırılan öğretmenlerin sancısını yaşıyor.

Daha önceki yıllarda öğretmenler iki yıllık mecburi görev sürelerini rapor ve izinlerle tamamlayarak batı illerine kaçarken, 2005 yılından sonra bu illere artan talep eğitimdeki kaliteyi de yükseltti. 2011 yılı LYS Türkçe – Sosyal kategorisinde Bitlis birinci, Siirt ikinci olurken geçen yıl Bitlis birinci, Siirt ikinci, Batman beşinci olmuştu. Son dönemde alınacak öğretmenlerin bölgeden seçilmesi, boş geçen ders sıkıntısını ortadan kaldırdı. Beş yıl önce Batman’da öğretmen açığı 3 binlere varmışken, son atanan 1500 öğretmenle şu anda öğretmen açığı yüzlerle telaffuz ediliyor. Ancak bölgede şimdi öğretmen açığı yerine öğretmen kaçırma olayları konuşuluyor. Halen 12 öğretmen PKK’nın elinde.
Güneydoğu’da eğitim üniversitelerle de canlandı. Diyarbakır’daki Dicle Üniversitesi, son iki yılda öğrenci sayısını neredeyse ikiye katladı. Bu sene bünyesine yaklaşık 7 bin yeni genç katan üniversite, öğrenci sayısını 13 binden 20 bine çıkardı. Erasmus programı kapsamında çok sayıda öğrencisini Avrupa’ya gönderen Dicle, mezunlarına da yurtdışında master ve doktora yapma şansı tanıdı. 80 mühendis adayı, ‘alternatif enerji kaynaklarıyla sulama teknikleri’ konusunda eğitim almak için Avrupa’ya gitti. Bu değişimde öğretmenlerin rolü büyük. Bir öğretmen, bölgede devrim yaşandığını savunuyor:

“Bu devrimde en büyük rol öğretmenlerin. 90’larda bölgeye gelen öğretmenler rapor, izin gibi yöntemlerle zorunlu hizmetlerini doldurup geri dönerken bugün canla başla çalışan öğretmenler var. Bu öğretmenlerin öğrencilere kazandırdığı en önemli kazanım ‘umut’. Gençler önlerinde dağa çıkmak dışında bir yol olduğunun farkına varıyor; okumak.”

DÖNÜŞ BAŞVURUSU AZ

Bölgede görev yapan öğretmenler son gelişmelerden tedirgin olup yine Batı’ya kaçar mı? Milli Eğitim Bakanlığı bu noktada geri dönüş başvurusunun yok denecek kadar az olduğunu söylüyor.
Öğretmenlerde değil ama bölge halkında bir korku hâkim. Acaba öğretmenler son olaylardan etkilenip kaçar mı? Radikal’in haberine göre; bölgede görev yapan bir öğretmenin endişesi şöyle:
“Önceden okullarına öğretmen gönderilmediği gerekçesiyle sitem eden halk, okullarına gelen öğretmenleri bağırlarına bastı. Bitlis’te çamaşır makinesı almak için giden arkadaşım mağazada kendisine yapılan indirime şaşırıyor. Esnafa soruyor: ‘Neden bu kadar indirim yaptınız?’ Esnaf ‘Hocam, Batı’dan buraya hizmet etmeye gelmişsiniz, bizim sizi baş tacı etmemiz lazım. Bitlis’ten birinci çıkartıyorsunuz, bizim de size bir faydamız olsun’ diyor. Halk öğretmenlerin bırakıp gitmesinden korkuyor. Tatvan’da bir özel dershane reklamında ‘Tatvan’ın kalbi tıp tıp atıyor’ yazıyordu. İki öğrenci tıp fakültesini kazanmış. Batman’da 100’den fazla öğrenci tıp fakültesine yerleşmiş bu sene. Bölgede üniversiteyi kazanmak bir prestij unsuru haline gelmiş durumda.”
Bölgede görev yapan başka bir öğretmen de aynı görüşte:

“Bu devrimde belediyelerin desteği çok. Örneğin Güroymak’ta belediye fakir öğrenciler için ücretsiz dershane eğitimi veriyor. Sason ilçesinde üniversiteyi kazanan öğrencilere belediye 200 lira yol ve kayıt parası desteği verdi. Urfa’da belediye 2000’in üzerinde öğrenciye dershane imkânı sağladı. 60 kişilik ilkokul sınıflarından gelip, emanet test kitaplarıyla üniversite kazanmak hem öğrencinin hem de ailesinin kaderini değiştirmesi demek.”

DEMİRTAŞ: YAPACAK ŞEY YOK

Kaçırılan öğretmenlerin çoğu bölgeden. Aileler çocuklarının bırakılması için İHD’ye başvururken BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, iyi niyet belirtmek dışında yapacakları bir şey olmadığını söyledi.

GÖZALTILARA VE KAÇIRMALARA TEPKİ

Eğitim-Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız: Artan çatışma ortamının faturası bir kez daha sivillere ve öğretmenlere kesiliyor. Demokratik taleplerini dile getirdiği için gözaltına alınan ve kaçırılan öğretmenler derhal bırakılmalı.

Eğitim-Sen Siirt şube Başkanı Süleyman Beştaş: Çözümsüzlük süreci sivilleri etkiliyor. Öğretmenler alıkonuluyor, diğer taraftan barış talebi ile sokaklara çıkan öğretmenler gözaltına alınıyor. Alıkonulan öğretmenlerimizin yeniden görevlerine dönmesi için her türlü adımı atacağız.
Siirt Bağımsız Belediye Başkanı Selim Sadak: Tüm alıkonulan öğretmenlerin serbest bırakılmasını istiyorum.