Tehlike altında eğitim

22 Eylül 2011

DHA / 22.09.2011

‘Çocuklarımız da biz de can korkusuyla yaşıyoruz’

HATAY’ın İskenderun İlçesi’ndeki Cumhuriyet Anadolu Lisesi’nin yıkılmaya yüz tutan binasında eğitime devam eden öğrenci ve velileri, bir felaket yaşanmadan okulun değiştirilmesini istedi.

Dumlupınar Mahallesi’nde 1973 yılında eğitime açılan Cumhuriyet Anadolu Lisesi’nin binasının duvarlarında meydana gelen derin çatlaklar korkutuyor. 600 öğrencisi bulunan okulun spor salonu ise yıkılma tehlikesi nedeniyle kapatıldı. Zemininde meydana gelen kaymalar nedeniyle bazı bölgelerde derin çatlaklar oluştu. Yol kenarından geçen ağır yüklü araçların bile sarsıntıya neden olduğu binada eğitime devam edilmesi öğrenci velilerinin tepkisine yol açtı.

Okul Aile Birliği Başkanı Hayat Fellah ile bir grup veli, bugün okuldaki tehlikeye dikkat çekmek için açıklama yaptı. Binanın kullanılamaz raporu olduğunu iddia eden Hayat Fellah, yıkılmaya yüz tutan okulda eğitim devam edilmesinin büyük risk olduğunu söyledi. Bu yıl çocuklarının başka bir okulda eğitim devam edeceğinin kendilerine söylendiği ancak bunun hayata geçirilmediğini savunan Fellah, “Çocuklarımız da biz de can korkusuyla yaşıyoruz. Binanın her köşesinde derin çatlaklar ve dökülmeler var. Yoldan yüklü araçlar geçtiğinde binada sarsıntı oluyor çocuklar bu sarsıntı sırasında deprem olduğunu düşünüp, dışarı bile kaçıyor. Çocuklarımızı can korkusuyla okula göndermek istemiyoruz” dedi. Velilerden Songül Kılıçoğlu, Petek Arslan, Feryal Kızılkaya, Neşe Çolak, Selahattin Gök da birçok ailenin çocuklarının hayatında endişe ettiği için okulunu değiştirdiğini, eğitime devam etmek zorunda kalan 600 öğrencinin can güvenliğinin bulunmadığını söyledi.

Ufuk AKTUĞ/İSKENDERUN (Hatay), (DHA)