”Tecavüzü örtmek için para aldık”

30 Mayıs 2011

Haberlink / 30.05.2011

Diyarbakır’ın Çermik İlçesi’nde 13 yaşındaki kız çocuğu Ş.K.’ye organize “cinsel istismar”ın aileye para verilerek üstünün örtüldüğü yönündeki iddialar aile bireyleri tarafından doğrulandı. Çocuğun amcası Hanifi K. eski bir özel harekât polisi olan Haci Akdağ’ın kendisine pazarlık yapmak için geldiğini doğrularken, babaanne Zahide K. ise “Evet oğlum 5 bin TL’yi alırken gördüm” diyor.

Çermik’te bir süredir herkesi bildiği bir sır olarak konuşulan 13 yaşındaki çocuğa yönelik “cinsel istismar” geçtiğimiz günlerde DİHA tarafından gündeme getirilmişti. Yeni bir “Utanç davası” daha mı sorusunu akıllara getiren olayla ilgili yeni bilgiler ailenin para verilerek susturulmaya çalışıldığı ve olayın içinde eski özel harekat polislerinin de olduğunu ortaya koyuyor. Ensest ve organize tecavüzün ipucu 22 Nisan’da savcıya giderek mağdur Ş.K.’nin şikayetçi olmasıyla ortaya çıkmıştı. Bir süredir ilçede bir esnafın tacizine maruz kaldığını belirten çocuğun şikayeti üzerine soruşturma açıldı ve olaya karıştıkları tespit edilen ağabeyi M.K. ile esnaf Ş.B. tutuklandı. İlçede herkesin 2 yılı aşkın süredir bildiği ve aralarında kentin tanınmışlarının da bulunduğu 18 kişinin isminin karıştığı tecavüzün üstünün çocuğun ailesine para verilerek örtülmeye çalışıldığı iddia edildi. İddialar üzerine ilçede kızın ailesi de dahil birçok kişiyle görüştük. Amca Hanifi K. cinsel istismardan tutuklu bulunan esnaf Şahin B.’nin dünürü Hacı Akdağ ile görüştüğünü, ancak para aldığı yönündeki iddiaları ret etti. Bunun üzerine görüştüğümüz babaanne Zahide K. ise eve Hacı Akdağ adına bir aracının geldiğini ve gözleri önünde oğlu Hanifi K.’nin 5 bin TL’yi para aldığını söyledi.

‘Ş.B.’nin dayısı ile dünürü benimle konuştular’

İddialar üzerine görüştüğümüz amca Hanifi K., görüşmeyi ve para teklifini doğrularken para aldığı yönündeki iddiaları kabul etmedi. Amca K., yaşananlarla ilgili şunları aktardı: “3 ay önce öğretmeni benimle görüştü. Ve bana ‘Ş.K.’ye dikkat edin çok yalan söylüyor. En iyisi onu yatılı okula gönderin’ dedi. Psikolojisi bozuktu. Evde hiçbir iş yapmıyordu. O yüzden babası da onu evde istemiyordu. Baba zaten işsiz oda dükkânlarda borçla alış veriş yaparak babasını zora sokuyordu. Olayın yaşandığı gün karakola gittim. Bana bilgi vermediler. 2-3 kez Diyarbakır’a götürüp getirdiler. Rapor temiz bir şey yok dediler. Olaydan sonra, ben Ş.K.’nin yanımda kalmasını istedim. Ancak Ş.K. ablasının yanında kalmak istediği için polisler onu Siverek’e ablasının yanına gönderdi. Ardından tutuklu bulunan esnafın dayısı ile dünürü Hacı Akdağ gelip benimle konuştular. ‘Birbirimizin yüzüne bakıyoruz. Olay büyümesin. Ne sizin isminiz ne bizim ismimiz çıkmasın. Biz Ş.B. ile görüştük. Ş.B. Ş.K.’yi kızı gibi sevdiğini ara sıra haçlık verdiğini söyledi. Ş.K. bir gün büfeye Ş.B.’nin yanına gidip içki istemiş. Oda vermemiş. Ondan dolayı böyle bir ifade vermiş olabilir’ dedi. Ben geçen gün Ş.K.’yi aradım. Burada birçok kişinin isminden bahsediliyor. Sen isim verip şikayet ettin mi? dedim. Oda kimsenin ismini vermediğini ve şikayetçi olmadığını söyledi.”

Amcayla görüşen dünür eski özel harekat timi

Amcanın ardından görüştüğümüz babaanne Zahide K. oğlunun para aldığını gözleriyle gördüğünü söyledi. Babaanne oğlunun gözleri önünde Hacı Aktağ’ın aracısı olarak gelen Şemsettin adındaki kişi vasıtasıyla 5 bin TL aldığını söyledi. Babaanne K., “Şemsettin, bize ‘Karşı taraf dostumuzdur. Olay büyümesin’ dedi. Ben parayı alma haramdır dedim. Ama dinlemedi ve o parayı aldı. Babaya bir kuruş dahi vermediler” şeklinde konuştu.

Hacı Akdağ eski özel harekatçı ve AKP’li belediye başkanının akrabası mı?

İddialar üzerine ilçede yaptığımız araştırmada amcayla görüşen Ş.B.’nin dünürü Hacı Akdağ’ın Çermik İlçesi’nin AKP’li Belediye Başkanı Mehmet Akdağ’ın yakını ve eski özel harekât timi olduğu, uyuşturucu yüzünden meslekten atıldığı belirlendi. Ayrıca Hacı Akdağ’ın da mensubu olduğu Akdağ aşiretinin ilçede güçlü olduğu ve bu yüzden olayın üstünün örtülmeye çalışıldığı ileri sürüldü.

’1 yıl önce yargıya intikal etti, sonuç çıktı’

Öte yandan Ş.K.’nin Kale İlköğretim Okulu’ndaki öğretmenlerde yaşananların daha fazlası olabileceğini söylüyor. İlçede hedef olmamak için ismini vermek istemeyen öğretmenler, olayın yaklaşık 1 yıl önce savcılığa intikal ettiğini, ancak hiçbir gelişmenin olmadığını belirtti. Ş.K.’nin yaşadığı vahim durumu anlatınca ise öğretmenlerin bir çoğu düşündürücü bir şekilde, “11-18 kişi değil bunun altında çok kişi çıkar” demekle yetindi.

’12 Aralık 2010 tarihinden bu yana 7 kez Kadın Doğum Polikliniği’ne kaldırılmış’

Öte yandan Ş.K.’nin durumuyla ilgili dikkat çekici bir diğer nokta ise savcılıktaki soruşturma tutanağında “Bakire” raporu verilmesine rağmen çocuğun 6 ay içinde 7 defa hastaneye kaldırılmış olması. Çermik Devlet Hastanesi’nin kayıtlarına göre çocuk, “12.12.2010 tarihinde acil Kadın Doğum Polikliniği’ne, 22.12.2010 tarihinde Genel Cerrah Polikliniği’ne, 03.02.2011 tarihinde Kadın Doğum Polikliniği’ne, 07.02.2011 tarihinde Kadın Doğum Polikliniği’ne, 07 Nisan günü adil vaka olarak acil polikliniğe, 08 Nisan günü adli vaka olarak Kadın Doğum Polikliniği, aynı gün adli vaka olarak Üroloji Polikliniği ve Kadın Doğum Polikliniği’ne” kaldırılmış. Ancak dikkat çekici olan 13 yaşındaki bir çocuğun Aralık 2010 tarihinden bu yana 7 kez acil olarak Kadın Doğum Polikliniği’ne kaldırılmasına rağmen sonra hangi tedaviyi gördüğü ve sevk edilip edilmediğinin kayıtlarda olmaması.

Öte yandan “gizlilik kararı” konulan soruşturmanın devam ettiği bildirildi.

(DİHA)