Tecavüzden Yargılanan Askerler Serbest

19 Haziran 2013

Bianet /19.06.2013

Bingöl’de tecavüzden yargılanan askerler tutuksuz yargılanacak. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’de gerekirse bakanlığın sürece müdahil olabileceğini söylüyor.

Bingöl – BİA Haber Merkezi

Bingöl’de tecavüz ve cinsel istismar ile yargılanan dört uzman çavuş dava sürecinde tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’de gerekirse bakanlığın sürece müdahil olabileceğini belirtti.

Bingöl’ün Solhan ilçesinde 16 yaşındaki E.A.’nın , iki yıl önce 14 yaşındayken uzman çavuş Y.A. ve arkadaşları İ.Y, M.T., M.K. VE H. tarafından cinsel istismara ve tecavüze maruz kaldığı gerekçesiyle Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuştu.

Başvurunun ardından tutuklanan dört uzman çavuş üst mahkemeye başvurmaları sonucu tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Gizlilik kararı olan davanın ne süreçte olduğu bilinmiyor. E.A.‘nın avukatı Canan Çakabay’ın yaptığı açıklamaya göre savcılık süreci titizlikle araştırıyor. E.A. için savcılıktan koruma talebinde de bulunuldu.

Olayla ilgili açıklamalar yapan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Bingöl’deki tecavüze sessiz kalmayacaklarını gerekirse bakanlık olarak müdahil olacaklarını söylerken, BDP Grup Başkan Vekili Bingöl Milletvekili İdris Baluken ise Bingöl’de kitlesel bir tepki için il teşkilatı ile konuştuğunu belirtti.

bianet’in Mayıs ayı çetelesine göre erkekler Mayıs’ta 13 kadın öldürdü; 10 kadın ve kız çocuğuna tecavüz etti; 20 kadını yaraladı; 15 kadına cinsel tacizde bulundu. (BÇ/ÇT)