Tecavüzcüye ‘hadım’ın yanı sıra ‘aynı kente’ girememe yasağı

18 Agustos 2009

AKP’li kadın vekillerin çocuğa cinsel istismara karşı eylem planına ‘mağdurla aynı ilde yaşama yasağı’ da girdi. Yaşanacaksa da mahalle sakinlerine bilgi verilecek

Radikal, 13/08/2009
YURDAGÜL ŞİMŞEK
ANKARA – Kadın ve çocuklara karşı şiddetin önlenmesi ve cinsel suçlarla mücadele için ‘Eylem Planı’ hazırlayan AKP’li kadın milletvekilleri, tecavüzcülerin hadım edilmesi önerisinden sonra, ‘yaklaşma yasağı’nı da gündemlerine aldı. Uygulama, tecavüzcülerin mağdurun olduğu kentte yaşayamamasını, yaşamak zorunda ise de oturduğu mahallede yaşayanlara bilgi verilmesini öngörüyor.
AKP’den TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı Alev Dedegil ve TBMM Akdeniz Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanı Doç. Aşkın Asan’ın hazırladığı planda hem çarpıcı yasal düzenlemeler hem de kamu kurum ve kuruluşların alacağı önlemler sıralanıyor.
Cinsel dokunulmazlığa karşı suçlarla sadece hapis gibi yaptırımlarla mücadele edilemeyeceğini düşünen ve daha önce ‘kimyasal kastrasyon (hadım etme)’, ‘kariyer sıfırlaması’, ‘çalışma yasağı’ önerileri getiren AKP’li vekillerin gündeminde ABD ve Britanya’da uygulanan ‘yaklaşma yasağı’ da var. Buna göre, 0-12 yaşındaki çocuklara tecavüz eden ve cezasını çektikten sonra tahliye olan kişinin mağdurla aynı ilde yaşaması yasak olacak. Yani tecavüz ettiği çocuğun yaşadığı suçun işlendiği yerde oturamayacak. Eğer aynı ilde oturmak zorunda ise de muhtarlar aracılığı ile ‘burada bu suçtan hüküm giyen biri yaşıyor’ diye mahalle sakinlerine bilgi verilecek.
AKP’li Dedegil, yapılan araştırmaların cinsel istismar suçunda yinelenme oranlarının yüzde 60’larda olduğunu ortaya koyduğunu belirterek, “Yaklaşma yasağı ABD ve İngiltere’de uygulanıyor. Böyle bir durumda o mahalledeki ebeveynlere kendi çocuklarını koruma imkânı var” dedi. Bu yaptırımla ilgili bazı kaygıların dile getirildiğini belirten Dedegil, mahallenin bu kişiyi orada yaşatmayabileceğini de ifade etti. Dedegil bu nedenle öneriyi insan hakları açısından kendi aralarında da tartışmaya devam ettiklerini söyledi.

Meclis’te Çocuk Koruma Fonu
Plan, TBMM bünyesinde Çocuk Koruma Fonu oluşturulmasını da öngörüyor. Fonla çocuklara karşı suçlarla mücadele eden STK’lar desteklenecek. Ayrıca Müdahale Merkezleri oluşturulacak. Ankara pilot il olarak seçilecek. Suçun mağduru olan çocuklar önce bu merkeze getirilecek.
Kadın ve çocuklara yönelik cinsel istismar suçları için ayrı düzenleme istenirken ‘ensest’in kapsamına ‘koruyucu aile’nin de alınması ve en az 10 yıl ceza verilmesi gündemde.