Tecavüzcü tanıdık

4 Kasım 2011

AnkaraHaber / 04.11.2011

Her 10 çocuktan ikisi cinsel tacize ya da tecavüze uğruyor

Türkiye’nin sembol davaları arasına giren Mardinli N.Ç’nin davası yakınları tarafından istismar edilen çocukları da gündeme getirdi. Türkiye’deki her 10 çocuktan 4’ü yakınından şiddet görürken her 10 çocuktan 2’sinin tanıdığının cinsel tacizi ya da tecavüzüne uğradığı belirtildi.

Çocuk İstismarını ve İhmalini Önleme Derneği’nden sosyal hizmet uzmanı Tülin Kuşgözoğlu’nun çocuk istismarıyla ilgili verdiği rakamlara göre çocukların yüzde 90’ı tanıdığı tarafından istismar ediliyor. Mağdur çocukların büyük bölümünün “korktuğu” için yaşadıklarını ailesine anlatamadığını kaydeden Kuşgözoğlu, konuyla ilgili Türkiye’de kesin verilerin bulunmadığına da dikkat çekti.

Kuşgözoğlu, “Türkiye’deki çocukların yüzde 41’i fiziksel istismara uğruyor. Yani dayak yiyor. Yine ülke genelinde çocukların yüzde 18’i cinsel taciz ya da tecavüz mağduru. İstismarın yanında çocuklar cinayete de kurban gidiyor. Çünkü çocuklara yönelik ihmal ve istismarın büyük bölümünün ölümcül sonuçlarla sonlandığını görüyoruz. Ve çocukların yüzde 90’ı yakından tanıdığı insan tarafından taciz ve tecavüze uğruyor. Ayrıca verdiğim bu rakamların daha fazla olduğunu düşünüyorum çünkü bu istismarlar hep kapalı kapılar ardında kalıyor” dedi.

Ankara Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Sabit Aktaş ise taciz ve tecavüz davalarında çocuğun rızasını kabul etmenin yanlış olduğunu kaydetti. Yargının bakış açısını “mağdur cezalandırılıyor” sözleriyle eleştiren Aktaş, “Bu karar, böylesi durumlara davetiye çıkarmaktır. Avrupa’da da yaygın şekilde yaşanıyor ama yaptırımlar ve mağduru korumaya yönelik düzenlemeler çok sağlıklı işliyor” dedi.