Tecavüz sanığı hocası

27 Haziran 2013

Hürriyet / 27.06.2013

Gülden AYDIN

Tecavüz mağduru çocuk haberlerine en son Bingöl’de 6 uzman çavuşun tecavüzüne uğrayan E.A. dahil olmuştu. Bu kez Güneydoğu’da 14 yaşındaki bir erkek çocuk, 4 ay kadar kaldığı özel yurttaki ilmihal hocasının tecavüzüne maruz kaldı.

MARDİN-Şırnak hattında yaşanan bir dram bu. Aynı zamanda aile sırrı. Güneydoğu’daki bu ailenin hayatını daha da zorlaştırmamak için adlarını saklı tuttuk. Baba Şırnak’ın bir ilçesinde memur. Anne ev kadını. Üç oğulları var. Üçü de birbirinden çalışkan. En küçükleri A., geçen yıl Mardin’de Anadolu lisesini kazandı. Kaymakam olmaktı hayali. Ama kalacağı bir devlet yurdu yoktu. Uzak bir şehirdeki imam hatip lisesinde okuyan ağabeyinin tavsiyesiyle özel bir erkek yurduna yerleşti. Kendisi gibi yurtta kalan 50 erkek öğrenci de fakir aile çocuklarıydı.

YÖNETİCİ VE KURAN HOCASI

2012 Kasım’ında yurt yöneticisi ve ilmihâl öğretmeni H.K., bir gece yarısı gözüne fener tutarak uyandırdı. Odasına götürdü, kapıyı kilitledi. Tecavüz ettikten sonra gırtlağına sarıldı, “Birine söylersen seni öldürürüm. Nereye gitsen bulurum” dedi. İki kez de sırtında sopa kırıncaya kadar dövdü. 2013 Mart’ına kadar tecavüz devam etti. A., arkadaş sohbetlerinde, H.K.’nin kendisine yaptıklarını yurttaki başka çocuklara da yaptığını öğrendi.

Başına gelenleri söyledi, alay konusu olunca şaka yaptığını söyledi. Tecavüz gecelerinden sonra bitkinlik ve oturma güçlüğü nedeniyle okula gidemedi. Martta, A.’nın babasına okuldan bir mektup geldi. Oğlunun 21 gün devamsızlığı olduğu yazıyordu. Baba çok şaşırdı.

RAPORLA KESİNLEŞTİ

Anne oğlunun kaldığı yurda geldi. Oğlu konuşmak istemiyordu. Dışarı çıkardı, sıkıştırdı. Başını kaldırıp yüzüne bakamıyordu. Sonunda hocasının kendisine tecavüz ettiğini, korkudan ses çıkaramadığını, ölmek istediğini anlattı. Anne yurt müdürüne koştu. H.K.’nin yaptıklarını anlattı, nerede olduğunu sordu. H.K., Diyarbakır’da toplantıdaydı. Annesi, yurt müdürünün “Aramızda anlaşalım” teklifini reddetti. Oğlunun elinden tutup cumhuriyet savcılığına gitti. Ardından da Devlet Hastanesi’ne.

KÂBUSU TEKRAR ANLATTI

Muayene eden doktor, oğlunun tecavüze uğradığını teşhis edip rapor düzenledi. Bunun üzerine tutuklanan H.K., Midyat Ağır Ceza Mahkemesi’nde “Nitelikli cinsel istismar ve darp suçundan” yargılanıyor. İkincisi 20 Haziran’da yapılan duruşma, 11 Temmuz’a ertelendi. A., soruşturma sırasında da duruşmalarda da başından geçenleri tüm detaylarıyla anlatmak zorunda kaldı.

BAŞKA ÇOCUKLAR DA VAR

Beş ay boyunca yurttaki Kuran hocasının tecavüzüne uğrayan 14 yaşındaki A. 13 Mart 2013’te Midyat Cumhuriyet Savcılığı’ndaki ifadesinde yurtta başka çocukların da tecavüze uğradığını duyduğunu söyledi.
Yurtta kalan çocuklar muayene edilmedi.

İsmini verdiği çocuklar, Savcılık’ta A.’yı doğrulayan ifadeler verdi.

Yurt boşaltılmadığı için çocuklar kalmaya devam etti.

İkinci ifadelerini, birincinin tersine hocaları H.K. lehine verdiler.

Hocanın porno film seyrettirdiği bilgisayar ve telefonuna el konulup incelenmedi.

Spermdeki DNA incelemesi için H.K.’nin çarşaf ve nevresimleri alınmadı.

Mağdur çocuğun ifadesi sırasında pedagog ve sosyal hizmetler uzmanı bulunmadı.

Mahkeme, mağdur ve tanıklar için sadece bir sosyologu bilirkişi olarak görevlendirdi.

Yaşadıklarını mahkeme salonunda bütün ayrıntılarıyla herkesin içinde anlatmak zorunda kaldı.
Ağır travma yaşayan A. ve ailesine psikolojik destek verilmedi.

Yönetici vasfındaki kişinin tecavüz cezası daha ağır oluyor. Yurt yönetimi, yönetici ve hoca H.K.’nin “Nitelikli cinsel istismar” iddiasıyla ceza almaması için “kaloriferci” yaptı. H.K., resmi evrakta yurdun kalorifercisi görünüyor.