Taş atan çocuklar!

21 Eylül 2011

Diyarbakırsöz / 21.09.2011

Toplumun cevap aradığı soru; ‘Ne Olacak Taş Atan Çocukların Hali?’

DİYARBAKIR-Türkiye İnsan Hakları Vakfı, İnsan Hakları Derneği, Diyarbakır Barosu ve Diyarbakır Tabip Odası’nın da aralarında bulunduğu 11 sivil toplum örgütü, Güneydoğu’daki toplumsal olaylarda polise taş attıkları gerekçesiyle Ağır Ceza Mahkemeleri’nde yargılanan, ancak yasal değişiklikle birlikte Çocuk Mahkemeleri’nde yargılanmalarına devam edilen çocuklarla ilgili, Diyarbakır Adliyesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Bdp Diyarbakır Milletvekili Altan Tan’da açıklamaya katılarak, gruba destek verdi. Grubun açıklamasını izlemek için adliye binası önüne gelen gazetecilerin, bina çevresini saran bariyerlerin dışına çıkarılmasına tepki gösteren Altan Tan ile polisler tartıştı. Grubun bariyerlerin dışına çıkması üzerine tartışma sona erdi.

‘ÇOCUKLAR KORKU VE ENDİŞE İÇİNDE’

Sarmaşık Derneği Üyesi Müge Tuzcuoğlu yaptığı konuşmada, tahliye olan çocukların yeniden yargılanıyor olmasının kamu vicdanını zedelediğini, çocuklarda, ailelerinde ve toplumda kaygı ve korku yaratıldığını savundu. Tuzcuoğlu şunları söyledi: “Yeniden çocuk mahkemelerinde yargılanmaya başlayan bu çocuklar, tekrar cezaevine konulma endişesi taşımaktadır. Kamuoyu tarafından ‘taş atan çocuklar’ veya ‘TMK mağduru çocuklar’ olarak adlandırılan bu çocuklar, yaşanan bu kaygı verici süreçte umutsuzluk, korku, endişe içinde kalmışlardır. Bir kısmı yüzünü dağlara çevirmiş, bir kısmı eğitim hayatını yarıda kesip başka şehre göç etmiş ve bir tanesi de 15 Şubat tarihinde bedenini ateşe vermek suretiyle yaşamına son vermiştir.”

BDP’Lİ TAN: NE OLACAK BU ÇOCUKLARIN HALİ

Bdp Diyarbakır Milletvekili Altan Tan da yaptığı konuşmada hükümeti eleştirerek şöyle dedi: “Bu çocukların geleceği ne olacak, eğitimleri ne olacak? Bu ülkenin geleceği nereye gidecek bunlara biraz kafa yorsun.”