Tacize rekor ceza onandı

12 Temmuz 2013

Hürriyet / 12.07.2013

Siirt’te üç yıl önce 4 kız öğrenciye cinsel istismardan yargılanan müdür yardımcısı Fahrettin Kuzu’ya verilen 46 yıl 8 aylık rekor hapis cezasını Yargıtay onadı.

YARGITAY 14. Ceza Dairesi, üç yıl önce Siirt’te, 2’si kız kardeş 4 kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılanan okulun emekli müdür yardımcısı Fahrettin Kuzu’ya 46 yıl 8 aylık rekor hapis cezasını onadı. 2010 Nisan ayında Siirt Gazi İlköğretim Okulu’nda okuyan 14 yaşındaki H.T., 16 yaşındaki ablası S.T., G.E ve Ş.Y.’ye başta Kuzu olmak üzere çok sayıda kişinin cinsel istismarda bulunduğu ortaya çıktı. Kuzu ile kamu görevlilerinin de bulunduğu 39 sanığa, “Çocuğun nitelikli cinsel istismarı” ve “Hürriyeti tahdit” suçundan Siirt Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Bu süreçte emekliye ayrılarak ortadan kaybolan Kuzu, 19 ay sonra Batman’da yakalanarak tutuklandı. İstismara uğrayan kızların avukatlarının dosyalarının birleştirilme talebinin mahkemece reddedilmesi üzerine Kuzu’nun dosyası diğer sanıklardan ayrıldı. Mahkeme, Fahrettin Kuzu’ya, “Ruh ve beden sağlığını bozacak şekilde çocuğun nitelikli cinsel istismar”ı suçundan rekor şekilde 46 yıl 8 ay hapis cezası verdi. Kuzu kararı Yargıtay’da temyiz etti. Ancak Kuzu’nun, “Ben de cinsel yetersizlik var. Komplo” diye yaptığı savunma, Yargıtay’da kabul görmedi. Mardin’de, 26 kişinin tecavüzüne uğrayan N.Ç. davasına da bakan Yargıtay 14. Ceza Dairesi, Kuzu’ya verilen 46 yıl 8 ay hapis cezası kararını onadı. Böylece, mahkûmiyet kararı kesinleşti.

2012’de 133 çocuğa taciz koruması

AİLE ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, 2012 yılında cinsel istismar nedeniyle koruma altına alınan çocuk sayısının 133 olduğunu açıkladı. CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun soru önergesini yanıtlayan Şahin’in açıkladığı verilere göre 2011’de de 81 çocuk cinsel istismardan koruma altına alındı. Bu çocukların 125’ini kız, 8’ini ise erkek çocuklar oluşturdu. Şahin, ayrıca, 2012’de 205 çocuğun aile içi şiddet nedeniyle korumaya alındığını belirtti. – Okan KONURALP/ANKARA