Tacize 18 çocuk karıştı

23 Mart 2012

 

Akşam / 23.03.2012

 

Adalet Bakanlığı, Pozantı Çocuk Kapalı Cezaevi’ndeki taciz olaylarıyla ilgili raporunu tamamladı. Raporda, ‘Tutuklu 18 çocuk hakkında tacizden işlem yapılmalı. İddiaları incelemeyen 6 görevli için soruşturma başlatılmalı’ denildi.

 

Adalet Bakanlığı, Pozantı Cezaevi’nde yaşanan taciz ve işkence olaylarıyla ilgili raporunun sonucunu açıkladı. Bakanlık, rapor aşamasında çocuklar, cezaevi yöneticileri ve infaz koruma memurlarıyla yüz yüze görüşmeler yapıldığını vurguladı. Raporda, ‘kötü muamele ve cinsel taciz” iddiaları yöneltilen 18 tutuklu çocukla ilgili adli işlem yapılması gerektiği, kurum müdürleri ve infaz koruma baş memurlarından oluşan 6 kişi hakkında da adli ve idari yönden işlem yapılmasının yerinde olacağı belirtildi. İşlem istenen görevliler arasında kurum müdürü, ikinci müdürler ve koruma baş memuru da bulunuyor. Rapor, gereğinin yapılması için ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi.
HABERLER DE İNCELENDİ
Bakanlık raporun hazırlanması aşamasında basında çıkan haberlerin yanı sıra TBMM İnsan Hakları Komisyonu ve İnsan Hakları Kurulu raporlarının da incelendiğini bildirdi. Ayrıca İnsan Hakları Derneği’ne yapılan başvuru tutanaklarıyla bazı belgeler de mercek altına alındı ve doktor raporlarından da yararlanıldı.
MÜDÜR DE VAR, YARDIMCISI DA
Raporun sonuç bölümünde incelemeler ve alınan beyanların ardından yapılan değerlendirmelere ise şu şekilde yer verildi:
– ‘Kötü muamele ve cinsel taciz’ iddiaları yöneltilen 18 tutuklu çocuk hakkında adli işlem yapılması gerektiği,
– Kurum idaresinin sorumluluğu bakımından konu değerlendirdiğinde; 15.09.2011 tarihinde kurumdan ayrılan dönemin kurum müdürü ile 05.09.2011 tarihinden itibaren görev yapmaya başlayan mevcut kurum müdürü, dönemin iki tane ikinci müdürü, iki infaz koruma baş memuru hakkında (toplam 6 kişi) adli ve idari yönden işlem yapılmasının yerinde olacağı,
– Hazırlanan raporun, adli ve idari yönden gereğinin yapılması için ilgili Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesi, kanaatine varılmıştır. AA